تاریخ : 1399,پنجشنبه 11 دي13:45
کد خبر : 79863 - سرویس خبری : مجلس شورای اسلامی

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس:

معیشت و اشتغال ایثارگران در اولویت ۱۴۰۰


معیشت و اشتغال ایثارگران در اولویت ۱۴۰۰

در مجلس یازدهم خوشبختانه فراکسیون ایثارگرانی که تاکنون شکل گرفته است، فراکسیون فعالی است و نمایندگان ایثارگر عضو آن بسیار عملیاتی کار می‌کنند...

فاش نیوز - نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، پاسخ به دغدغه‌ها و نیازهای معیشتی ایثارگران را مهم ترین اولویت در لایحه بودجه 1400 دانست.

 به گزارش خبرنگار فاش‌نیوز، غلامرضا منتظری، نماینده ایثارگر مردم گرگان و آق‌قلا و عضو فراکسیون ایثارگران مجلس یازدهم در حاشیه‌ی جلسه‌ی علنی یادآور شد: به هر دلیل ما همانطوری که امام عزیز و مقام معظم رهبری فرخودند ما هر چه داریم در درجه اول مدیون ایثارگران هستیم.

وی با بیان اینکه برحی از ایثارگران گوی سبقت را ربودند و به شهادت رسیدند، برخی سند مانا و جانباز و تعدادی نیز توفیق آزادگی نصیبشان شده است، اظهار داشت: ما باید به این مجموعه به عنوان اسناد معتبر انقلاب اسلامی نگاه کنیم؛ چرا که آنها مجموعه‌ی نظام محسوب می‌شوند.

 عضو فراکسیون ایثارگران مجلس یازدهم اشاره کرد: بر اساس اطلاعاتی که ما داریم، بسیاری از ایثارگران در شرایط سختی زندگی می‌کنند و پس از گذشت 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی نباید ایثارگران خود در جستجوی مطالباتشان باشند؛ بلکه بایستی دستگاه‌های اجرایی، خودجوش اقدام کنند؛ چرا که نیازهای ایثارگران روشن است و چیز پیچیده‌ای نیست.

عضو مجمع نمایندگان استان گلستان ادامه داد: مسئولان باید فهرست مطالبات ایثارگران را پیش روی خود بگذارند و تحقق آنها را در دستور کار قرار دهند. حالا ممکن است یک جایی ما خلاء قانونی داشته باشیم؛ لاجرم مجلس ورود پیدا می‌کند؛ یا اگر خلاء اجرایی باشد، دولت ورود پیدا می‌کند؛ همچنان که در صورت وجود خلاء قضایی، قوه قضائیه ورود پیدا می‌کند.

 عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما بایستی به سراغ ایثارگران برویم و از آنها تشکر کنیم؛ چرا که وظیفه‌ی ماست و منتی هم بر آن مجموعه نیست. ایثارگران واقعاً با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند. بنابراین ما به جهت نیازهای مادی و نیازهای معنوی آنها بایستی برنامه‌ی جامعی داشته باشیم و به وظیفه‌مان عمل کنیم.

نماینده ایثارگر مردم گرگان و آق‌قلا اضافه کرد: در خود مجلس یازدهم که خوشبختانه فراکسیون ایثارگران که تاکنون شکل گرفته است -البته من تجربه‌ی دوره‌های گذشته مجلس را ندارم که قضاوت کنم- فراکسیون فعالی است و نمایندگان ایثارگر عضو آن بسیار عملیاتی کار می‌کنند.

 عضو فراکسیون ایثارگران مجلس ادامه داد: فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی مسئله محور است و هر کدام از دوستان که در حوزه‌ی ایثارگری پیشنهادی ارائه می‌دهند، بلافاصله در اختیار فراکسیون قرار گرفته و عملیاتی می‌شود. اگرچه خوشبختانه فراکسیون تا کنون با موضوعات ایثارگری شعاری برخورد نکرده است و نشست‌های چهره به چهره با آقای اوحدی و وزرا موید آن است.

 نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: هفته‌ی گذشته در یک استانی، عزیزی را مشاهده کردم که التماس می‌کرد. خیلی خجالت کشیدم. چرا باید کار ایثارگران به اینجا کشیده شود؟ هر چند که بسیاری از ایثارگران حتی از بیان نیازهای اساسی خود شرم می‌کنند.

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس درخصوص موانع پیش‌آمده در تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر شرکتی تاکید کرد: در این مورد موضوع پیگیری شده است و در چندین نوبت با آقای حاج‌بابایی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس صحبت‌های زیادی داشتیم. مجلس هم واقعا نشست‌ها و پیگیری‌های خودش را انجام داده است. هر چند که نگاه ما بر این است که در این مورد به موضوع خاتمه داده شود.

منتظری متذکر شد: حالا به هر دلیل ممکن است شرایط استخدام ایثارگری در گذشته مهیا نبوده؛ ایثارگر که جرم نکرده که شرکتی شده است؛ دلش می‌خواسته جذب شود اما این امر میسر نشده است. اگر چه مجلس شورای اسلامی کماکان پیگیر این موضوع است و خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که اولویت‌های فراکسیون ایثارگران مجلس یازدهم در تصویب لایحه بودجه 1400 چیست اظهار داشت: در درجه‌ی اول، پاسخ به دغدغه‌ها و نیازهای معیشتی ایثارگران است؛ چون با اطلاعاتی که ما داریم آنها در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند.

 عضو مجمع نمایندگان استان گلستان با انتقاد از اوضاع نامناسب معیشتی جامعه‌ی ایثارگری و بی‌توجهی مسئولان به این موضوع تصریح کرد: اخیراً ایثارگری که به سختی تنفس کرده و سرفه‌های بسیار شدیدی داشت، به من مراجعه کرد. تحت تاثیر قرار گرفتم و گفتم که دعا می کنم سرفه‌هایتان تمام شود؛ اما او در جمله‌ی عجیبی گفت: "آقای منتظری اگر مرا دوست دارید، دعا نکنید". گفتم چرا؟ گفت: من با این سرفه‌ها عشق می‌کنم و لذت می‌برم. اگر اینها را از من بگیرید، شاید رابطه‌ی من با اوستاکریم ضعیف شود!

منتظری افزود: ایشان وقتی با من صحبت کرد، صادقانه و به طور خصوصی عنوان کرد که برای تامین معیشت و زنده ماندن، فقط ماهیانه 300 هزار تومان دریافت می‌کند.

این نماینده‌ی مجلس ادامه داد: من نمی‌خواهم بگویم همه همین‌طوری هستند اما اینگونه اشخاص کم هم نیستند و بحث دغدغه‌های معیشتی این مجموعه باید سرلوحه‌ی کار ما باشد. شما بروید در بعضی از کشورها ببینید که طرف سرباز بوده است اما چقدر برای او ارزش قائل هستند و به امور او رسیدگی می‌کنند. بنابراین مسائل معیشتی ایثارگران باید سرلوحه‌ی کار ما در مجلس یازدهم قرار بگیرد.

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث دیگر، بحث استخدام ایثارگران است که متأسفانه این قشر در این زمینه نیز مشکلات فراوانی دارند و بنابراین فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی بنا بر وظیفه‌ی خود بایستی به این دو مورد، با اولویت رسیدگی کند.

نماینده‌ی مردم گرگان در بهارستان در پاسخ به این سوال که آیا همانند سال‌های قبل، در سال 1400 شاهد مشکلاتی از قبیل بیمه تکمیلی برای ایثارگران خواهیم بود اظهار داشت: نگاه مجلس شورای اسلامی بر این است که شاهد این موضوع نباشیم؛ اما خب مجلس هم تا یک جایی، پرنده‌اش پرواز می‌کند و همه چیز در اختیار او نیست. اما من امیدوارم با شکل‌گیری دولت آینده - که ان‌شاءالله یک دولت انقلابی و متدین و کار آمد خواهد بود- شاهد این صحنه‌های نگران کننده نباشیم.

پایان