تاریخ : 1399,سه شنبه 16 دي16:35
کد خبر : 79898 - سرویس خبری : مجلس شورای اسلامی

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اعلام کرد:

۴۰۰۰ برای ۱۴۰۰


۴۰۰۰  برای  ۱۴۰۰

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰مجلس از اختصاص مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان برای بیمه تکمیلی ایثارگران در لایحه بودجه سال اینده خبر داد...

فاش نیوز - سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه‌ی بودجه‌ی 1400مجلس از اختصاص مبلغ اختصاص 4 هزار میلیارد تومان برای بیمه تکمیلی ایثارگران در لایحه بودجه سال آینده خبر داد.

  به گزارش خبرنگار پارلمانی فاش نیوز، رحیم زارع، نماینده‌ی مردم آباده، بوانات، خرم‌بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی، در حاشیه‌ی جلسه‌ی علنی اظهار داشت: عدد و رقم‌های بودجه‌ی بنیاد شهید را الان یادم نیست؛ ولی از این هزار و چهارصد میلیارد تومانی که دولت برای بودجه‌ی سال آینده‌ی بنیاد شهید گذاشته، چهار هزار میلیارد تومان را برای بیمه‌ی تکمیلی ایثارگران در اختیار بنیاد قرار داده است.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس با بیان این که هزار و چهارصد میلیارد تومان برای پرداخت به رزمندگان معسر در بودجه‌ی سال 1400 لحاظ شده است افزود: بودجه‌ی بنیاد شهید در سال آینده افزایش مناسبی خواهد داشت که چهارصد میلیارد تومان برای پرداخت به 100هزار رزمنده‌ی معسر در نظر گرفته شده است. البته احتمال دارد که این عدد و رقم‌ها تغییر کند و بیشتر یا کمتر شود. اما در آمدهایی که برای تامین منابع مالی برای سال آینده شناسایی شده است رقمی بالغ برهزار و چهارصد میلیارد تومان است.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس با استقبال از تشکیل کمیته‌ی ایثارگران در کمیسیون رسیدگی کننده به لایحه‌ی بودجه‌ی سال آینده متذکر شد: به منظور رسیدگی دقیق و تخصصی کمیته‌ی ایثارگران در کمیسیون تلفیق تشکیل شده که ریاست آن بر عهده‌ی آقای امیرآبادی است. این کمیته در کمیسیون تلفیق و در راستای بررسی و اعلام نیازهای حوزه‌ی بنیاد شهید و امور ایثارگران و اینکه مجلس و تلفیق چه کمک‌هایی می‌توانند به این قشر بکنند، تشکیل شده است. هر چند که در حوزه‌ی سلامت و بیمه‌ی تکمیلی، پرداخت حقوق و استخدام هم کمیته‌هایی تشکیل و منابع پیش‌بینی شده است.

نماینده‌ی مجلس یازدهم تاکید کرد: البته اعضای تشکیل دهنده‌ی کمیته‌ها فقط مختص نمایندگان عضو تلفیق نیستند؛ بلکه می‌توانند از کمیسیون‌های تخصصی دیگر هم باشند. بر این مبنا شاید اعضای یک کمیته‌ 20 نفر یا دیگری 10 نفر یا 5 نفر باشد؛ اگر چه در حال حاضر ما روسای کمیته‌ها را مشخص کرده‌ایم که آقای امیرآبادی ریاست کمیته‌ی ایثارگران را بر عهده خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون جهش تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا در سال 1400 شاهد بحران‌هایی مانند بحران بیمه‌ی تکمیلی ایثارگران خواهیم بود، اظهار داشت: با این منابعی که دیده شده است امیدوارم در سال 1400شاهد بحرانی در جامعه ایثارگری نباشیم و برخی از مشکلات حل و فصل شود و آن چیزی که حق ایثارگران است و تاکنون هم کوتاهی شده است به آن‌ها برسد.

زارع تصریح کرد: 16 کمیته‌ی تخصصی این کمیسیون تا روز جمعه تمام مواردی را که می‌تواند به اصلاح بودجه‌ی سال 1400 کمک کند، بررسی و طی گزارشی به کمیسیون تلفیق ارائه خواهند کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 تاکید کرد: این کمیسیون از روز شنبه وارد بررسی جزئیات لایحه‌ی بودجه‌ی سال آینده خواهد شد و گزارش نهایی را برای بررسی به صحن علنی مجلس تقدیم خواهد کرد.

*****

اخبار فوق در حالی است که رقم پیشنهادی دولت برای بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال 1400 مبلغی معادل 25 هزار و400 میلیارد تومان است. که نسبت به بودجه‌ی پیشنهادی سال گذشته، 9 هزار و 600 میلیارد تومان افزایش داشته است.

همچنین طبق جدول 7 بودجه پیشنهادی برای دستگاه‌های اجرایی در سال 1400، در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز 125 میلیارد و 400 میلیون تومان پیشنهاد شده است.

بر پایه‌ی این گزارش، به طور معمول بودجه‌ی بنیاد شهید هر سال 2 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است؛ اما پیشنهاد دولت برای بودجه‌ی بنیاد شهید در سال دوازدهم، بیش از 9 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

به گفته‌ی زارع کلیات لایحه‌ی بودجه‌ی 1400 با 23 رأی موافق، 19 رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب رسید و کمیته‌های تخصصی کمیسیون تلفیق بزودی کار بررسی جزئیات بودجه‌ی سال آینده را آغاز خواهند کرد.