تاریخ : 1399,چهارشنبه 24 دي19:25
کد خبر : 80184 - سرویس خبری : اخبار

از رویا تا واقعیتِ مرکز جامع توانبخشی بقیةالله


از رویا تا واقعیتِ مرکز جامع توانبخشی بقیةالله

بحث رسیدگی به وضعیت جانبازان نخاعی در میان‌سالی آنها و بروز انواع و اقسام مشکلات جسمی و روحی با توجه به وضعیت خاص آنان و لزوم رسیدگی به انواع و اقسام مشکلاتشان، آن هم در...

محمدرضا عسکری

فاش‌نیوز -  با خبر شدیم تعدادی از جانبازان به عنوان مدیر و اعضای هیات عامل مرکز توانبخشی بزرگ کوثر یا همان بقیه‌الله انتخاب شدند. این اقدام صرف نظر از اینکه افراد انتخاب شده چه کسانی و با چه سوابقی هستند، به این خاطر که شرط نخست اهلیت برای این جایگاه را دارند و خود از جانبازان نخاعی و درصدبالا هستند، مایه‌ی خوشحالی و امیدواری است.

اینکه پس از سالیان طولانی برزمین ماندن خواست و آرزوی جانبازان و وعده‌ی بنیادشهید در باره‌ی ایجاد مرکزی جامع و تخصصی برای ارائه‌ی خدمات درمانی، فرهنگی و رفاهی به جانبازان، به‌ویژه جانبازان نخاعی که با مسائل و مشکلات بسیاری دست به گریبانند، اگرچه دیرهنگام، ولی به هرحال از باب اینکه گفته‌اند «جلو ضرر را از هرجا که بگیری سود است»، برآورده گردد و اداره‌ی آن نیز به گروهی هم‌درد و دلسوز از خود جانبازان سپرده شود می‌تواند بسرعت روال امور را به سمت صحیح و ان‌شا‌ءالله حتی جبران برخی از جفاهای گذشته سوق دهد.

در ابتدا موضوع ایجاد و ساخت مرکز جامع توانبخشی و آسایشگاهی به منظور سامان بخشی علمی و تخصصی به مسایل و مشکلات درمانی، بازتوانی، روحی و روانی، فرهنگی و ... جانبازان در محل آسایشگاه بقیةالله سابق، مدنظر و عنوان کلی این طرح بود. این مهم اگرچه از ابتدای دفاع مقدس و تأسیس آسایشگاه‌های متعدد و درعین حال غیر استاندارد، ضروری و لازم الاجرا می‌نمود، اما به دلایل مختلف انجام نگرفت؛ تا اینکه در انتهای دوره‌ی ریاست مهندس زریبافان بر سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، و در برهه‌ای که مسائلی به خاطر بستن آسایشگاه جانبازان بقیةالله روی داد و با پیگیری خود جانبازان، رئسای بنیاد به این نتیجه رسیدند که به خواست جانبازان تن دهند؛ که نهایتا" با طرحی مبنی بر تأسیس مرکز بزرگ نوانبخشی و آسایشگاهی موافقت، و عملیات اجرایی ساختمان آن نیز آغاز شد.

بحث رسیدگی به وضعیت جانبازان نخاعی در میان‌سالی آنها و بروز انواع و اقسام مشکلات جسمی و روحی با توجه به وضعیت خاص آنان و لزوم رسیدگی به انواع و اقسام مشکلاتشان، آن هم در کمترین زمان ممکن، از اهداف اولیه و مهم احداث این مرکز بود که متاسفانه با روند طولانی که برای احداث و تکمیل این مرکز طی شده، عملا بخشی از آن هدف میسر نشده است؛ چه آنکه همینک که این احکام توسط موسسه‌ی فرهنگی ورزشی ایثار برای هیات عامل و اجرایی مرکز بقیةالله صادر شده، متاسفیم که هنوز مزکز توانبخشی مورد اشاره تکمیل نشده و با وجود خریداری و نگهداری برخی از تجهیزات آن در انبارهای همان مرکز، بعید به نظر می‌رسد که تا نیمه‌ی سال آینده هم تکمیل، تجهیز و آماده بهره برداری شود. تأخیر در تکمیل این پروژه تا حدی بوده که حتی موجب طنز و شوخی جانبازانی که از نزدیک در جریان روند احداث این مرکز بوده‌اند گردیده؛ به طوری که آن را با پروژه‌ی آزادراه تهران شمال مقایسه می‌کنند که تا کنون چند دولت را به خود دیده، ولی هنوز به اتمام نرسیده است!

پس اولا لازم است عزیزانی که مسئولیت هیات عامل مرکز را پذیرفته‌اندف هرچه سریع‌تر نسبت به شناسایی و رفع موانع تکمیل و تجهیز بخش‌های مختلف آن اقدام کنند و در قدم بعد، برنامه‌ای اصولی و روشن برای رسیدگی به وضعیت درمانی، جسمی، روحی، فرهنگی و معنوی جانبازان تدوین کنند تا بسرعت عملیاتی گردد.

سرعت عمل در تکمیل و تجهیز و عملیاتی کردن مرکز مورد اشاره به دلیل سنین بالا و حساس جانبازان و اهمیت روز افزون فرصت‌هایی که مثل برق و باد از دست رفته و می‌رود، مسئولیت مسئولان منصوب شده، خصوصا" جانبازان این گروه را صد چندان می کند و بر آنان واجب می‌نماید که با پرهیز از تصمیم‌گیری‌های نسنجیده، غیرعلمی و غیرتخصصی، نهایت تلاش خود را در به‌کارگیری افراد متخصص و مجرب در تمامی تخصص‌های مرتبط، مبذول دارند و از ادامه‌ی دور باطل شیوه‌ی مدیریت اسلاف خود برحذر باشند؛ تا خدایی نکرده مسئولیت لطمات بیشتر وارده بر دوستان و همرزمان جانبازشان بر گردنشان نیفتد.

| جانباز محمدرضا عسکری