تاریخ : 1401,یکشنبه 12 تير14:37
کد خبر : 91201 - سرویس خبری : گزارش و گفت و گو

پاسخ امام خمینی (ره) به استفتاء «مرحوم کاظم‌زاده»درموردخبرنگاری زنانمراسم بزرگداشت مریم کاظم‌زاده اولین عکاس زن د ردفاع مقدس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایش مستندی از زندگی وی برگزار شد.

 

نگاهی به زندگی اولین عکاس زن دفاع مقدس در «روایت مریم»/ پاسخ امام خمینی (ره) به استفتاء «مریم کاظم‌زاده» برای خبرنگاری زنانمراسم بزرگداشت «مریم کاظم‌زاده» خبرنگار زن دفاع مقدس با عنوان «روایت مریم»، با حضور محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، فرشاد مهدی‌پور (معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، فاطمه قاسم‌پور (رئیس فراکسیون زنان و خانواده و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی) و جمعی از اصحاب رسانه، به مناسبت چهلمین روز درگذشت وی در باغ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این مراسم، زندگی حرفه‌ای کاظم‌زاده در قالب تصاویری برای حاضران به نمایش گذاشته شد.

سعی می‌کنیم الگو‌های جدیدی برای روزنامه‌نگاری معرفی کنیم

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سخنرانی فرشاد مهدی‌پور، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.

معاون مطبوعاتی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه روزنامه‌نگاری انقلابی سبک جدیدی از روزنامه‌نگاری محسوب می‌شود، یادآور شد: مریم کاظم‌زاده در خیلی از اماکن و محیط‌های جنگی که خبرنگار و مردی حضور نداشتند، رفته بود و این یعنی چه زن چه مرد برای تجلی این گفتمان تلاش کرده‌اند.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین اظهار کرد: اگر امروز گرد هم جمع شدیم، تجلیل و نکوداشتی است از این حیث که بتوانیم الگو‌هایی برای روزنامه‌نگاری را در کشور تثیت کرده و به جامعه مطبوعاتی معرفی کنیم.

عباس فروتن، رزمنده دفاع مقدس یکی دیگر از سخنرانان این برنامه بود که در راستای صحبت‌های این رزمنده کلیپی برای توضیح خاطرات مریم کاظم‌زاده پخش شد که به این سوال اساسی پاسخ می‌داد: این خبرنگار جنگی در چه شرایطی کار می‌کرد؟

او با اشاره به دو صحنه از شهادت افرادی که شاهد آن بوده است، گفت: خانم کاظم‌زاده حال وخیمی داشتند و درحالی که به نظر می‌رسید در حال طی کردن روند بهبودی هستند؛ اما آزمایش‌ها نشان داد که دفاع بدن تقریبا به صفر رسیده بود. شب‌های آخر عمر ایشان همه کنارشان نماز و قرآن می‌خواندند و فضای مقدسی ایجاد شده بود.

مرتضی کاظم‌زاده، برادر زنده‌یاد مریم کاظم‌زاده نیز در ادامه این مراسم به روی صحنه آمد و با تشکر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری چنین مراسمی، اظهار کرد: مریم پاره‌ی تن ما بود. رفتن او خیلی حیف شد. ان‌شاءلله بتوانیم پس از رفتن او، نبودش را جبران کنیم.

الفبای زندگی جهادی مریم در خانواده بود

او ادامه داد: مریم در سال ۱۳۳۵ در یک خانواده فرهنگی ـ مذهبی به دنیا آمد. پدرمان یک فرهنگی بود که خط زیبایی داشت. جد مادری ما از معلمان اخلاق درجه یک بودند. مریم الفبای مجاهدت با سلطنت پهلوی را از دایی‌هایش یاد گرفت.

کاظم‌زاده اضافه کرد: در سال ۱۳۵۷ بود که او نزد امام (ره) به پاریس رفت و برای ایشان چنین نوشت: یک زن مسلمان می‌تواند خبرنگار باشد؟ امام (ره) نیز در پاسخ به او گفته بود اصل قضیه ایرادی ندارد؛ مگر اینکه حجاب رعایت نشود. مریم در زمان جنگ تحمیلی به منطقه ابوذر رفت و اولین خبرنگار زن در دوران جنگ بود.

او به صفحه مجازی این عکاس جنگ که یک سال پیش تأسیس شده بود، اشاره کرده و گفت: امیدوارم با تجدید چاپ آثار مریم، مردم بیشتر با انقلاب اسلامی آشنا شوند.

در ادامه این مراسم مستندی دو بخشی درباره زندگی مریم کاظم‌زاده پخش شد و توضیحاتی درباره جایزه مریم کاظم‌زاده که توسط معاونت مطبوعاتی در نظر گرفته شده، ارائه شد.

مریم کاظم‌زاده، همسر شهید اصغر وصالی فرمانده «دستمال سرخ‌ها» در زمان دفاع مقدس و عکاس باسابقه سال‌های انقلاب و جنگ تحمیلی بود که چهارشنبه چهارم خرداد ماه درگذشت.

وی اولین عکاس زن جنگ بود که مهر سال ۵۹ به مناطق جنگی رفت و خاطرات بسیاری از حضور رزمندگان و فرماندهان در مناطق جنگی ثبت کرد.


منبع : دفاع پرس