تاریخ : 1401,پنجشنبه 20 مرداد14:33
کد خبر : 92222 - سرویس خبری : مقاومت اسلامی

اندیشکده صهیونیستی:

اسرائیل با اراده ایران از همه جهت تحت محاصره استجنگ 3روزه اخیر میان نیروهای اشغالگر و مقاومت فلسطین که با پذیرش آتش بس از سوی تل آویو همراه شد، صهیونیست‌ها را به این نتیجه رسانده که از همه جهت در محاصره نیروهای مقاومت قرار دارند. این را یک‌اندیشکده صهیونیستی می‌گوید.
 
جنگی که به تازگی صهیونیست‌ها در فلسطین به راه‌انداختند، آن چنان برایشان پرهزینه بود که آنها را در سومین روز نبرد به آتش بس واداشت. منابع عبری زبان مستقر در تل آویو اذعان کرده‌اند که طی سه روز جنگ با گروه جهاد اسلامی، 1100 موشک و راکت به سمت شهرک‌ها و مناطق صهیونیستی شلیک شده و با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می رسیم که در هر ساعت صدای غرش 15 موشک و راکت مقاومت فلسطین، آسمان مناطق اشغالی را شکافته است. بی دلیل نیست که صهیونیست‌ها طی سه روزه جهنمی، تاب تحمل ادامه جنگ و نبرد با گروه‌های مقاومت فلسطینی را نداشتند و چه بسا در صورت تداوم جنگ در روزهای آینده، جنگ و نبرد به میادین جدیدی کشیده می‌شد که وضعیت میدانی را به طور کامل از کنترل تل آویو خارج می‌کرد. این مسئله بسیار محتمل و قابل پیش‌بینی بود که در صورت ادامه جنگ سه روزه، دیگر گروه‌های مقاومت حتی خارج از مرزهای فلسطین نیز به صحنه نبرد با صهیونیست‌ها وارد شوند و این موضوع را حتی خود صهیونیست‌ها نیز مورد اذعان قرار داده‌اند.‌اندیشکده صهیونیستی امور عمومی و مسائل بین‌المللی مستقر در مناطق اشغالی در تحلیلی با اشاره به سفر «زیاد نخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین به ایران نوشت که «اسرائیل در سایه قدرت جمهوری اسلامی ایران از همه طرف در محاصره قرار دارد.» این‌اندیشکده صهیونیستی به سخنان زیاد نخاله در تهران اشاره کرده و گفته است که دبیرکل جهاد اسلامی در سفر اخیر خود به ایران تاکید کرده که با توجه به رهنمودهای رهبر ایران، محاصره همه‌جانبه مناطق اشغالی امکان‌پذیر شده است.
عمده تمرکز تحلیل این‌اندیشکده صهیونیستی به وضعیت گروه مقاومت جهاد اسلامی در فلسطین اختصاص دارد و در آن به صورت هشدار آمیزی گفته شده که جهاد اسلامی بخشی از محور مقاومت مورد حمایت ایران است که در اتحاد با دیگر گروه‌های مقاومت منطقه‌ای توانایی ضربه زدن به تل آویو را خواهد داشت و این وضعیت یک هشدار مهم و حیاتی برای رهبران صهیونیستی به شمار می‌رود. علاوه‌بر این‌اندیشکده صهیونیستی، تا کنون منابع متعدد دیگری نیز در داخل تل آویو نگرانی و وحشت خود را از پاسخ هماهنگ گروه‌های مقاومت علیه تل آویو اعلام کرده‌اند و در عمده این تحلیل‌ها، پاسخ گروه‌های مقاومت با محوریت ایران عنوان شده است. از جمله «دانه بن شمعون»، نویسنده و تحلیلگر تایمز اسرائیل پیشتر این هشدار را داده بود که حماس در کنار جهاد اسلامی این توانایی را خواهد داشت که همه نیرو‌های مقاومت در منطقه را با حمایت ایران متحد کند و علیه تل آویو دست به اقدام بزنند.
توانایی‌های جهاد اسلامی 
از سوی دیگر، در جریان جنگ سه روزه اخیر، گروه جهاد اسلامی فلسطین نشان داد که حتی همین گروه به تنهایی هم توانایی به چالش کشاندن صهیونیست‌ها را خواهد داشت. ارسال پهپادهای نظامی به نزدیکی سکوهای گازی صهیونیست‌ها در اوج جنگ و همزمان با پرتاب موشک به شهرک‌های اشغالی ثابت کرد که جهاد اسلامی قابلیت مقابله با صهیونیست‌ها در چند جبهه همزمان را دارد و این موضوع را منابع صهیونیستی نیز مورد اذعان قرار داده‌اند. رادیو ارتش اسرائیل نیز پرتاب یک پهپاد به سوی سکوی گازی «تمار» در نزدیک اسدود از سوی مقاومت فلسطین را تائید کرد و گفت نیروهای نظامی این پهپاد را رهگیری کردند. شبکه خبری العربیه نیز به نقل از منابعی خبر داد که در جریان درگیری اخیر در غزه، یک پهپاد از این شهر به سوی یکی از سکوهای گازی رژیم صهیونیستی پرتاب شده بود و این پهپاد قصد داشته است که سکوی گازی رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه را هدف قرار دهد. نکته قابل توجه آن است که این منابع گفته‌اند که تل آویو از ترس حمله به سکوهای گازی خود، جنگ در غزه را در روز سوم متوقف کرد. به نظر می رسد که صهیونیست‌ها در محاسبات خود این نکته را در نظر گرفته‌اند که با وجود تنش در روابط‌شان 
با لبنان به‌دلیل اختلاف بر سر سکوی گازی تمار، اگر جنگ ادامه یابد، این سکوی گازی از سوی فلسطینی‌ها نیز مورد هدف قرار خواهد گرفت و در عمل ممکن است عملیات هماهنگ مقاومت فلسطین و لبنان علیه صهیونیست‌ها کار را برای اشغال دوباره این سکوی گازی به شدت سخت کند و از همین رو ترجیح دادند در روز سوم جنگ، آتش بس را مورد پذیرش قرار دهند.
جمعه خشم 
جنگ اخیر در فلسطین آن چنان فلسطینی‌ها را به نبرد و بازپس‌گیری سرزمین‌شان از اشغال صهیونیست‌ها امیدوار کرده که گروه‌های فلسطینی خواستار برگزاری تظاهرات «جمعه خشم» علیه صهیونیست‌ها شدند. «واصل ابو یوسف» مسئول هماهنگی گروه‌های فلسطینی در این ارتباط گفت که جمعه این هفته روز خشم فلسطینی در محکومیت جنایت‌های رژیم اشغالگر علیه ملت فلسطین، سرزمین و مقدسات آن خواهد بود.
بنابر گزارش خبرگزاری فلسطینی معا، ابو یوسف گفت که دامنه این قبیل فعالیت‌ها به منظور تأکید بر وحدت ملت فلسطین برای مقابله با رژیم اشغالگر، گسترش خواهد یافت. وی افزود که رژیم اشغالگر جنگ فراگیری را علیه ملت فلسطین آغاز کرده و این ملت بایستی از خویش دفاع کرده و مقاومت مردمی از کفر قدوم تا مسافر یطا ادامه یابد. برگزاری تظاهرات جمعه خشم همزمان با ادامه حملات و یورش‌های نظامیان صهیونیستی در کرانه باختری صورت می گیرد. براساس گزارش‌ها در درگیری های مسلحانه میان نیروهای مقاومت فلسطین و نظامیان صهیونیست در بخش قدیمی شهر نابلس، سه مجاهد به نام‌های ابراهیم النابلسی، اسلام صبوح و حسین جمال به شهادت رسیدند. همچنین وزارت بهداشت فلسطین در رام الله اعلام کرد که یک نوجوان ۱۷ ساله به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در شهر الخلیل به شهادت رسید. وزارت بهداشت فلسطین در بیانیه‌ای عنوان کرد: «مومن یاسین جابر» نوجوان ۱۷ ساله به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در محله الصدر در شهر الخلیل به شهادت رسید. در این بیانیه آمده است: دو شهروند دیگر فلسطینی نیز در درگیری با نظامیان صهیونیست در مرکز شهر الخلیل به شدت زخمی شده‌اند.