تاریخ : 1401,پنجشنبه 20 مرداد15:13
کد خبر : 92224 - سرویس خبری : بین الملل

گزارش بلومبرگ از کشیده شدن بحران به سفره‌های مردم اروپابلومبرگ در گزارشی با اشاره به تاثیرات شدید بحران انرژی در اروپا نوشته پیامدهای این بحران به سفره‌های مردم اروپا نیز کشیده شده است.
«دانیل یرگین» مدیر شورای روابط خارجی و انجمن انرژی آمریکا، مسئله انرژی را از مهم‌ترین مولفه‌های قدرت برای کشورها می‌داند. به ویژه آنکه نیاز تمام کشورها روزبه روز به انرژی بیشتر شده و از طرفی دیگر منابع انرژی روزبه روز کمتر می‌شود. به گفته وی کشورهایی که بتوانند فرمان انرژی جهان را در دستان خود داشته باشند برنده میدان خواهند بود. جنگ اوکراین مهر تأییدی بر ادعای «یرگین» درباره اهمیت انرژی بود. طی نزدیک به 6 ماهی که از جنگ اوکراین می‌گذرد انرژی به بازیگری مهم در این جنگ تبدیل شده است و طی این مدت بحران انرژی در غرب زیر سایه جنگ اوکراین هر روز عمیق‌تر می‌شود. با اینکه همه کشورهای دنیا تحت تاثیر این بحران شاهد افزایش قیمت حامل‌های انرژی هستند اما وضعیت آمریکا و کشورهای اروپایی که مستقیما وارد جنگ با روسیه در اوکراین شده‌اند، بدتر است و تورم و رکود به شکل افسارگسیخته‌ای گلوی مردم این کشورها را می‌فشرد. همزمان گزارش‌اندیشکده‌ها و نهادهای بین‌المللی نشان می‌دهد که بحران انرژی ممکن است بسیار عمیق‌تر از وضعیت کنونی شود چرا که زمستان در راه است! «اکونومیست» چندی پیش نوشته بود بحران انرژی در زمستان ممکن است به «سقوط اتحادیه اروپا» منجر شود. حالا نشریه بلومبرگ در گزارش جدیدی از کشیده شدن بحران انرژی به سفره‌های مردم اروپا خبر داده است. در گزارش این نشریه آمریکایی آمده: «بحران انرژی موجب افزایش بهای مواد غذایی در انگلیس شده و این افزایش هزینه‌ها زندگی شهروندان را که با بحران تامین هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند، تحت‌الشعاع قرار داده است...بانک انگلیس پیش‌بینی می‌کند نرخ تورم (در این کشور) امسال به بیش از ۱۳ درصد برسد. یک سوم خانواده‌های انگلیسی قرار است بیش از 10 درصد درآمد خود را صرف انرژی کنند و اکنون افزایش هزینه مواد غذایی موجب افزایش فقر شده است.» در ادامه این گزارش می‌خوانیم: «به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که موجب کمبود مواد غذایی مهمی همچون گندم و روغن‌های گیاهی شد، بهای مواد غذایی اوایل امسال در جهان به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش یافت و تولیدکنندگان مواد غذایی در اروپا اکنون با افزایش بهای انرژی، گاز، زغال سنگ و برق دست و پنجه نرم می‌کنند که چند برابر قیمت عادی آن به فروش می‌رسد؛ اما هنوز بدترین روز‌ها با فرارسیدن روز‌های تاریک و یخبندان زمستانی در راه است، زمانی‌که تقاضا برای انرژی برای گرمایش و تولید برق افزایش می‌یابد.»
خاموشی در انگلیس
بلومبرگ همچنین در گزارش دیگری اعلام کرده که انگلیس در حال بررسی طرحی است که ممکن است به خاموشی برق در این کشور برای برخی صنایع و حتی خانوارها در بحبوحه سرمای زمستان منجر شود. بر اساس این گزارش مقام‌های نزدیک به دولت انگلیس می‌گویند این کشور ممکن است در بدترین حالت حتی در صورت استفاده از منابع زغال‌سنگ خود برای تأمین یک ششم از اوج مصرف خود با کمبود ظرفیت مواجه شود. منابع آگاه گفته‌اند که در آن شرایط، کاهش دمای هوا و کاهش واردات برق از نروژ و فرانسه می‌تواند موجب شود که انگلیس به مدت ۴ روز در ماه ژانویه(دی) به اقدامات اضطراری برای ذخیره گاز متوسل شود.«گوردون براون» نخست‌وزیر پیشین انگلیس  نیز روز دوشنبه سناریوی مشابهی پیش‌بینی کرده و گفته بود که ممکن است مردم انگلیس در ماه اکتبر(مهر) با شرایط ویژه‌ای مواجه شوند.براون در مصاحبه با شبکه «اسکای نیوز» گفت: «شکی نیست که اگر اکنون دست به اقدام نزنیم، ماه اکتبر (مهر) مردم بدون غذا و در گرسنگی و سرما خواهند بود»این سیاستمدار سابق انگلیسی افزود، در حال حاضر در شهر زادگاه خود شاهد سطحی از فقر است که هرگز گمان نمی‌کرد دوباره تکرار شود.«کلاوس مولر» از مقام‌های بخش انرژی آلمان چند روز پیش هشدار داد این کشور بدون گاز روسیه در زمستان دوام نخواهد آورد. 
بانک جهانی هم زنگ خطر را به صدا درآورد
بانک جهانی نیز در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده است که هفت کشور جهان از جمله افغانستان با بحران‌های مواد غذایی و بدهی روبه‌رو هستند. به گزارش ایرنا بانک جهانی گزارش می‌دهد که این بحران‌ها، اثرهای ویرانگری در سطح جهانی خواهند گذاشت و یگانه راه‌حل این بحران واردات مواد خوراکی به این کشورها است. در گزارش بانک جهانی، افغانستان، اریتره، موریتانی، سومالی، سودان، تاجیکستان و یمن به ترتیب فقیرترین کشورها اعلام شده‌اند که با بحران خوراک و بدهی روبه‌رو هستند. 
هشدار بلغارستان
اما در ادامه بروز اختلاف بین کشورهای اروپایی بر سر نحوه جایگزین نفت و گاز روسیه وزیر انرژی بلغارستان هشدار داد اگر جایگزینی برای گاز روسیه پیدا نشود، این کشور به گازپروم روسیه مراجعه خواهد کرد. به گزارش فارس، روسیه تا کنون صادرات گاز به لهستان، بلغارستان، فنلاند، هلند و دانمارک را به خاطر خودداری آنها از پرداخت هزینه به واحد پول روسیه (روبل) از طریق ایجاد حساب در یک بانک روسیه متوقف کرده است.روسیه همچنین فروش گاز به شرکت «شل انرژی یوروپ» واقع در آلمان را نیز متوقف کرده است. دیروز همچنین شرکت خدمات نفتی «ترانس‌نفت» روسیه، اوکراین را متهم کرد که از اوایل همین ماه جریان خط لوله‌های نفت به بخش‌هایی از مرکز اروپا را به علت تحریم‌های غربی که به آن اجازه نمی‌دهد تا حق ترانزیت خود را از مسکو بگیرد، قطع کرده است. تعلیق جریان خط لوله در روز سه‌شنبه به کشورهایی مانند اسلواکی، مجارستان و جمهوری چک ضربه خواهد زد که همگی به شدت به نفت خام روسیه متکی هستند و توانایی محدودی برای واردات انرژی جایگزین از طریق دریا دارند.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، با افزایش نگرانی‌ها در مورد عرضه انرژی، روز سه‌شنبه قیمت نفت برنت ۲ دلار در هر بشکه جهش کرد و نزدیک به ۹۸ دلار معامله شد، اما در اواخر روز منفی شد.اروپا به شدت به نفت خام، گازوئیل، گاز طبیعی و زغال سنگ روسیه وابسته است. امسال قیمت حامل‌های انرژی به دلیل کمبود عرضه افزایش یافته زیرا اروپا تقلا می‌کند تا انرژی روسیه را با منابع دیگر جایگزین کند. 
بحران انرژی در آمریکا
خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد بحران انرژی در آمریکا تعطیلی نیروگاه‌های سوخت فسیلی در این کشور را به تعویق‌انداخته و به مانعی بر سر راه برنامه انرژی پاک دراین کشور تبدیل شده است. به گزارش ایرنا، این خبرگزاری افزود: صفحات براق بروشورهای تبلیغاتی مسافرتی  در منطقه «شبویگان» ایالت ویسکانسین، یک ویژگی را در چشم‌انداز این منطقه نمی‌تواند نادیده بگیرد: نیروگاه زغال سنگ در ساحل این منطقه که امسال به جای بسته شدن طبق برنامه قبلی، تا اواسط سال ۲۰۲۵ باز می‌ماند.نیروگاه زغال سنگ «ایجواتر»متعلق به شرکت انرژی «الاینت» در شبویگان، یکی از دست‌کم ۶ نیروگاه در سراسر آمریکا است که تابستان امسال به دلیل نگرانی از کمبود انرژی، تاخیر یا تاخیر احتمالی در تعطیلی برنامه‌ریزی شده خود را به دلیل نگرانی از کمبود انرژی اعلام کرده است.علاوه‌بر تأخیر در تعطیلی نیروگاه ۴۰۰ مگاواتی «ایجواتر» شرک الاینت در منطقه شبویگان، مرکز انرژی ۱.۱ گیگاواتی این شرکت  در شهر پورتیج نیز با تاخیری  ۱۸ ماهه تا ۲۰۲۶ بسته خواهد شد.شرکت انرژی «نیسورس» در ایندیانا نیز تأخیر ۱۸ ماهه در پروژه خورشیدی را عامل به تعویق‌انداختن تعطیلی کارخانه زغال سنگ ۸۷۷ مگاواتی خود برای مدت دو سال تا سال ۲۰۲۵ عنوان کرد.خبرگزاری رویترز پیش‌بینی کرده که تاخیر در تعطیلی نیروگاه‌های زغال سنگ آمریکا موارد بیشتری را در برگیرد.