تاریخ : 1401,پنجشنبه 10 شهريور13:37
کد خبر : 92449 - سرویس خبری : زنگ خاطره

به یاد حاج محب فارسی

تنبیه انقلابی منافقین در اولین روز تبادل اسرا


تنبیه انقلابی منافقین در اولین روز تبادل اسرا

به یاد سردار شهید حاج محب فارسی که منادی اتحاد و وحدت در مقابل دشمن و نفوذ منافقین و راهبر ما در طول اسارت بود

علیرضا ضابطی

فاش نیوز - به یاد سردار شهید حاج محب فارسی که منادی اتحاد و وحدت در مقابل دشمن و نفوذ منافقین و راهبر ما در طول اسارت بود


تنبیه انقلابی منافقین در اولین روز شروع تبادل اسرا 26 مردادماه 1369

 معمولا با رفقای جنگ نه تنها در برابر یک دشمن صف آرایی می کردیم، بلکه یکی از نعمت های اسارت ما در عراق، همین همنشینی با رزمندگان لشکرهای مختلف بود، به قولی شلاق های بعثی ها رو با هم نوش جان می کردیم. در اولین روز شروع تبادل اسرا یعنی 26 مرداد سال 69 اعدام انقلابی منافقین رو در دستور کار و اجرایی کردیم البته جون سالم در بردند با بریدن گوش ها و دریدن شکم ها و ضرب و شتم آنها توسط کل اسرا. در این بین بعثی ها وارد عمل شدند و جهت کنترل اوضاع شروع کردند به تیراندازی، و یکی از بجه های تهران بنام حسین پیراینده بعد از شش سال اسارت به شهادت رسید.

 وضعیت بدتر شد، اردوگاه از همان روز دست خودمون افتاد، بعثی ها به دنبال مصالحه بودند، و بزرگان ما از جمله سردار شهید حاج محب فارسی، حجت الاسلام حاج آقا بزار از اهواز، حاج محمود دولابی از تهران، حاج ابراهیم حیدری از لشکر ثارالله، حاج غلامعلی نوری از لشکر ثارالله و ... به آنان گفتند از امروز تا روز تبادل اردوگاه باید دست خود بجه ها باشد و البته باید پیکر این شهید هم با خودمان تبادل شود، (هیچ گاه شکنجه های قرون وسطایی بعثی ها رو فراموش نمی کنم )، دیگه از اون روز به بعد، نماز جماعت بر پا می شد، تا اینکه دشمن تصمیم گرفت، سه نفر اصلی از گروه بالا رو از بجه ها جدا کند، و موفق هم شد، به بهانه مذاکره در مورد نحوه تبادل اون سه عزیز رو از ما جدا کردند.

سه شب و سه روز اعتراض و اعتصاب غذا...


نوبت اردوگاه ما برای تبادل رسیده بود، اما همه اردوگاه (بیش از هشت هزار نفر ) فقط آزادی بزرگان رو فریاد می زدند.

ما اعلام کردیم بدون حاج محب و حاج بزاز و حاج غلامعلی به ایران نخواهیم رفت (هدفشون این بود که افراد با نفوذ و کاریزماتیک را که مقبولیت خوبی بین نیروهای انقلاب داشتند و از طرفی هم می دانستند، حاج محب یکی از فرماندهان و حاج بزاز یکی از روحانیون هست و حاج غلامعلی را هم که کم بر سرشان داد نکشیده بود، برای گرفتن امتیازات بیشتر و فشار بر ایران، در عراق نگهداری کنند که اگر یادتون باشه، تعدادی از آزادگان بعد از دو، سه سال بعد از تبادل بازگشتند.

که بالاخره دشمن بعثی مغلوب اراده بچه ها شد و حاجی های ما با سلام و صلوات وارد اردوگاه شدند و فردای آن روز هم سوار بر اتوبوس ها و روانه مرز خسروی و... و ما آخرین اردوگاه بودیم که تبادل شدیم، یعنی حدوداً یک ماه بعد از 26 مردادماه .
یادش بخیر...

* علیرضا ضابطی سیستان

 

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی،شهید حاج محب فارسی