تاریخ : 1401,شنبه 02 مهر18:26
کد خبر : 93334 - سرویس خبری : اخبار

شست‌وشوی گنبد مطهر رضوی در آستانه شهادت امام رضا (ع) /عکس


شست‌وشوی گنبد مطهر رضوی در آستانه شهادت امام رضا (ع) /عکس

در آستانه شهادت حضرت رضا (ع) گنبد مطهر رضوی طی مراسمی معنوی همراه با مرثیه‌سرایی ذاکران اهل بیت (ع) شست‌وشو و غبارروبی شد.

 

شست‌وشوی گنبد مطهر رضوی در آستانه شهادت امام رضا (ع)

در آستان سالروز شهادت امام رضا (ع) گنبد منور حرم آن حضرت مورد شست‌وشو قرار گرفت.

به همت خدمتگزاران سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی و به مناسبت ایام شهادت حضرت امام رضا (ع) گنبد و ضریح مطهر رضوی توسط تیم ۱۲ نفره شست‌وشو و پرداخت شد.

 

این اقدام هر ساله در میلاد و شهادت امام رئوف و در آستانه عید نوروز انجام می‌شود و هر ۳ سال نیز گنبد و ضریح، گلدسته‌ها، پنجره‌های فولاد و نقره، درب‌های مطلا و ایوان‌های طلا علاوه بر شستشو، به طور ویژه پرداخت و غبارروبی می‌شود.

وسایل مغناطیسیِ ویژه در سال‌های گذشته سبب شده است که پرندگان روی گنبد نشینند و بر همین اساس در طول چند سال اخیر تمیز کردن گنبد راحت‌تر از قبل است.

کار شست‌وشو و نظافت گنبد از سال 1375 هرسال در چندین نوبت توسط قدیمی‌ترین گنبدشوی حرم، اسدالله زرین‌مهر معروف به "عمو اسدالله" انجام می‌گرفت که وی در سال 97 درگذشت.

 

با توجه به اینکه پرداخت و شستشو گنبد مطهر نیاز به تخصص ویژه دارد توسط یک تیم هنری زیر نظر این سازمان بدون استفاده از مواد شیمیایی انجام می‌شود.

 

شست‌وشوی گنبد مطهر صبح امروز به اتمام رسید و ضریح مطهر نیز با تأکید تولیت آستان قدس رضوی بدون غرق و محدودیت حضور زائرین به مدت ۲ روز به اتمام رسید.


منبع : فارس