تاریخ : 1401,پنجشنبه 06 بهمن13:18
کد خبر : 97608 - سرویس خبری : اخبار

۳۰ درصد منابع تولید فیلم‌های مرتبط با شهدا را می‌پردازیم۳۰ درصد منابع تولید فیلم‌های مرتبط با شهدا را می‌پردازیم

همدان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: مقرر شده در هر استان سالانه یک فیلم سینمایی برای رویدادهای مرتبط با شهدا و شخصیت برجسته شهدا ساخته شود و البته این فیلم‌ها حتماً باید با کیفیت و در گروه الف باشند چراکه تعداد زیادی فیلم و سریال تولید شده که متأسفانه ضعیف بوده‌اند بنابراین اگر اثر خوبی پیشنهاد شود بنیاد ۳۰ درصد منابع آن را پرداخت می‌کند.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی شامگاه چهارشنبه ۵ بهمن‌ماه در جلسه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان همدان، با بیان اینکه همدان در معرفی زندگی شهدا موفق‌ترین استان کشور است، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته نهضت بسیار خوبی در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت در استان همدان شکل گرفته است، همدان منشأ اثربخشی خوبی در عرصه ملی و بین‌المللی شده و بارها مورد تشویق مقام معظم رهبری قرار گرفته و امیدواریم در دولت جدید نقش‌آفرینی در این حوزه بیشتر از قبل شود و با نگاهی ویژه فرهنگ ایثار و شهادت تأثیر و جایگاه بیشتری پیدا کند.

وی درباره جایگاه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، خاطرنشان کرد: این شورا به موجب قانون ایجاد شده و جایگاه ملی و محکمی دارد که مصوبات آن به منزله تصمیمات هیات وزیران است. ما ستادهای بزرگی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم که برش استانی ندارند اما شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ستاد کلان و قرارگاه فرهنگی استانی و شهرستانی دارد، همان کارکردی را که شورای تأمین در حوزه امنیت دارد، این شورا در حوزه فرهنگی دارد و فرادولتی است و همه ارکان نظام و وابسته به انقلاب اسلامی در این شورا نماینده دارند.

وی با اشاره به نقش و جایگاه استاندار در شورای عالی توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، افزود: سال گذشته مجلس و دولت احکام دائمی را پیشنهاد دادند و این شورا پیوست بودجه‌ای پیدا کرده و دستگاه‌های اجرایی باید حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای خود را برای ترویج فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران، مطابق دستورالعمل اجرایی که توسط شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ابلاغ شده، هزینه کنند و دیوان محاسبات کشور به عملکرد دستگاه‌های مختلف در این حوزه نظارت می‌کند چراکه یک تکلیف قانونی است. همه دستگاه ملی و استانی وظیفه دارند و به آنها ابلاغ شده که بخشی از بودجه را در اختیار این شورا قرار دهند.

قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به اهمیت طرح سپاس در استان بیان کرد: مسئولان و کارکنان بنیاد براساس وظیفه اجرایی که دارند، موظف هستند به دیدار خانواده‌های شهدا و ایثارگران بروند اما این وظیفه عمومی بوده و حوزه فرهنگ ایثار و شهادت عمومی و اجتماعی است و دستگاه‌ها و مردم مسئول هستند. خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران کارکنان بنیاد را فرزندان خود می‌دانند اما وقتی مدیران و مسئولان کشور به دیدار آنها می‌روند این موضوع برای آنها بیشتر اهمیت دارد.

وی افزود: بسیاری از مشکلات ایثارگران با دیدار آنها قابل حل است و ۹۰ درصد ایثارگران انتظار خاصی ندارند، حتی اگر نقدی هم دارند بهترین دلسوزان برای نظام هستند تا مشکلات مرتفع شود. خواهش ما این است که دیدار مدیران با ایثارگران در برنامه‌ها گنجانده شود و با مدیریت و ابلاغ استاندار مدیران استانی موظف باشند به سرکشی خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران بروند که برای روحیه عزیزان خوب است و نشستن پای درد و دل آنها مسائل را حل می‌کند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به موضوع تأمین مسکن و اشتغال ایثارگران در استان همدان گفت: برای تأمین مسکن ایثارگران ممکن است که یک شهرستان مشکلی نداشته و یا مشکل کمتری داشته باشد چراکه بنیاد و مسئولان آن شهرستان همکاری بهتری داشته‌اند و با عزم بیشتری موضوع را دنبال کرده‌اند، در حوزه اشتغال هم عزم برخی مدیران شهرستانی بیشتر و مشکل اشتغال ایثارگران در آن شهرستان کمتر است.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت اشتغال ایثارگران در استان همدان گفت: ۳۷۹۹ نفر از ایثارگران در سامانه درخواست اشتغال ثبت نام کردند که نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش داشته است که البته قابل قبول نیست و باید با عزم بیشتر در حوزه استخدام‌ها و منابع اشتغال به نتیجه رسید.

وی ادامه داد: برای استخدام فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ طبق بند ج ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه در همدان از ۳۲۲ سهمیه استخدام ۱۰۹ سهمیه استخدام استفاده شده یعنی استان همدان ۲۱۳ مجوز استخدام دارد که استفاده نشده که به علت عدم تطابق مدرک و محل سکونت متقاضی با دستگاه مربوطه است. دستگاه‌ها باید مطابق تنوع مدرک و شهرستان‌های محل سکونت فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد اعلام ظرفیت کنند و باید از فرصت آزمون بعدی استفاده شود.

قاضی‌زاده هاشمی درباره تبدیل وضعیت ایثارگران مطرح کرد: استان همدان در اجرای این قانون از استان‌های موفق بوده و از ۹۵۰ مورد مجوز صادر شده تبدیل وضعیت ۸۹۸ ایثارگر انجام شده که در کل کشور از ۱۶۰ هزار مجوز ۵۸ هزار مجوز به نتیجه رسیده است که این نشان می‌دهد که استان همدان خیلی موفق بوده است و جای تشکر دارد البته مشکل در برخی نهادهای نیمه‌دولتی است که ماهیت خصوصی و دولتی بودن آنها مشخص نیست.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه تسهیلات اشتغال عنایت ویژه شده و منابع آن هفت برابر نسبت به سال گذشته بیشتر شده است، گفت: در تخصیص اعتبارات بانک‌ها تعلل کردند و کار به آخر سال افتاد. ۱۰ درصد منابع اشتغال طبق ابلاغ متعلق به ایثارگران است که امیدواریم با حمایت استاندار و اداره کل کار این منابع جذب شود. ما مساله‌ای برای تأمین منابع اشتغال نداریم و با اجازه از بانک مرکزی وام ۱۰۰ میلیونی به ۱۵۰ میلیون افزایش یافت و در صورت تحقق برخی شرایط به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی افزود: تجربه تلخی را در مورد مشاغل خرد داشتیم که نباید تکرار شود، اینکه تسهیلات به یک نفر داده شود به بدهی تبدیل می‌شود، باید بتوانیم در بخش خصوصی شغل تولید کنیم و افراد متناسب آن جذب شوند اما اگر تسهیلات فردی داده شود به بدهی تبدیل خواهد شد و تبدیل به اشتغال مؤثر نخواهد شد و امیدوار هستیم شاهد تعالی اشتغال و کارآفرینی در استان همدان باشیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره مسکن ایثارگران استان همدان گفت: ۱۸۷۲ نفر ایثارگر در استان همدان هنوز خدمات مسکن دریافت نکرده‌اند که بسیار بالاست همچنین ۶۹۱۱ ایثارگر در اولویت دوم مسکن هستند که فقط وام دریافت کرده و زمین نگرفته‌اند و صاحب مسکن نیستند و باید اقدامات جدی در تأمین مسکن انجام شود.

وی با اشاره به مدل ساخت مسکن در استان البرز که آورده اولیه توسط پیمانکار تامین شده است، خاطرنشان کرد: ایجاد شهرک‌های مسکونی یکی از راهکارها تأمین مسکن است. تأمین زمین طبق قانون به عهده راه و شهرسازی است و وام را بانک می‌دهد. طبق مدلی که در کرج انجام شد برای ۱۱۵۶ واحد پیمانکار منابع اولیه تأمین کرده چراکه بسیاری برای تأمین آورده اولیه با مشکل مواجه می‌شوند بنابراین در این پروژه‌ها بعد از اینکه پیمانکار ساخت واحدها را به سرانجام رساند، آورده از متقاضیان دریافت می‌شود و برای افراد معسر هم می‌توان تخفیف قائل شد.

قاضی‌زاده هاشمی درباره گلزارهای شهدای استان همدان نیز بیان کرد: از ۷۵۳ گلزار مطهر شهدا در استان همدان ۷۴۷ گلزار ساماندهی شده و از این نظر همدان از استان‌های موفق بوده است، در سفر رئیس جمهور هم ۱۵ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده و امیدوار هستیم ساماندهی باقی مانده گلزارها که نیاز به مرمت دارند، طی دو سال آینده به نتیجه برسد.

وی درباره وضعیت بیمه ایثارگران اظهار کرد: نظام بیمه وابسته به تأمین منابع است و ما تلاش می‌کنیم که وضعیت بهتر شود الان هم بهتر شده اما نباید روی انجام وظیفه خدمات درمانی به ایثارگران اثر منفی بگذارد. هزینه‌های داروخانه‌ها تا ۳۰ شهریورماه تسویه شده و اسناد هزینه‌های مستقیم ایثارگران تا ۳۰ مهرماه پرداخت شده و با حدود چهار ماه تأخیر مواجه هستیم در حالیکه بیمه خدمات درمانی و تأمین اجتماعی حدود هشت ماه تأخیر پرداخت دارند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره مجتمع فرهنگی، ورزشی و توان‌بخشی ایثار، گفت: مساله تأمین زمین برای این مرکز مهم است و مقرر شده با وزیر جدید راه و شهرسازی نشستی در این زمینه برگزار شود که این مساله حل و فصل شود. ۱۰ میلیارد تومان برای تکمیل این مجموعه فاخر لازم است و خدمات بی‌نظیری در این مجتمع ارائه می‌شود و با تکمیل این مجتمع ظرفیت خوبی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به درستی آرمان‌های انقلاب را رشد دهیم بنا به فرموده مقام معظم رهبری حیات انقلاب اسلامی وابسته به فرهنگ ایثار و شهادت است، گفت: الگوی فرهنگ ایثار و شهادت باید به درستی به جامعه معرفی شود و در این راستا سعی کردیم سبک جدیدی را معرفی کنیم و تصمیم گرفتیم نهضتی را با ساخت فیلم و سریال به راه بیندازیم و دولت از این موضوع حمایت کرد. طبق برنامه‌ریزی که از سال گذشته صورت گرفته و با هماهنگی با دولت و سازمان سینمایی، مقرر شد در هر استان سالانه یک فیلم سینمایی برای رویدادهای مرتبط با شهدا و شخصیت برجسته شهدا ساخته شود و البته این فیلم‌ها حتماً باید با کیفیت و در گروه الف باشند چراکه تعداد زیادی فیلم و سریال تولید شده که متأسفانه ضعیف بوده‌اند بنابراین اگر اثر خوبی پیشنهاد شود بنیاد ۳۰ درصد منابع آن را پرداخت می‌کند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برنامه‌های معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد برای ساخت فیلم در استان همدان گفت: از نمونه‌ فیلم‌هایی که ساخته شده فیلمی درباره خانم دباغ نخستین فرمانده زن سپاه در همدان بود. در حالیکه ما را متهم می‌کردند که به زن‌ها توجه نمی‌کنیم یک زن در ابتدای انقلاب فرمانده سپاه بود.

استاندار همدان نیز در این جلسه گفت: شهید همدانی از افتخارات بزرگ استان همدان است که ۶۰ سال عمر خود را در راه اعتلای فرهنگ و انقلاب اسلامی هزینه کرد و در همین راه هم به شهادت رسید.

علیرضا قاسمی‌فرزاد تأکید کرد: برای رسیدگی به جانبازانی که اکنون در وضعیت سالخوردگی قرار دارند، نیاز ویژه‌ای به توجه در امور پزشکی و توانبخشی این عزیزان وجود دارد. از رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکر می‌کنیم که نگاه عالمانه و هوشمندانه به مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران دارند. با شرایطی که ما در موضوعات مالی داریم اما به بحث ایثارگران توجه داریم که به طور قطع می‌تواند منشأ اثرات خیر باشد.

وی افزود: در برخی مجموعه‌ها تبدیل وضعیت ایثارگران در دستگاه‌های اجرایی صورت نگرفته که درخواست پیگیری آن را داریم. در زمینه مشکل مسکن و واگذاری زمین، ایثارگران مشکلاتی دارند که البته مورد توجه بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قرار گرفته است.

 


منبع : ایسنا