تاریخ : 1401,یکشنبه 28 اسفند14:17
کد خبر : 98857 - سرویس خبری : دفاع مقدس

تجاوز جنگنده‌های عراقی به حریم هوایی ایران در کرمانشاه+ سندفاش نیوز - هواپیما‌های ارتش بعث عراق ۲۹ تیر سال ۱۳۵۹ پیش از آغاز جنگ تحمیلی، به حریم هوایی ایران در استان کرمانشاه تجاوز کردند.

 

به گزارش دفاع‌پرس به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه، هواپیماهای ارتش بعث عراق 29 تیر سال 1359 پیش از آغاز جنگ تحمیلی، از مقابل سومار به خاک ایران وارد و پس از عبور از مواضع توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در نفت شهر خان لیلی نظرآباد و کلانتر از برابر پاسگاه قلعه سفید به خاک عراق بازگشتند. 

بر این اساس، تلفن‌گرام از فرمانده سپاه مرکز به سپاه غرب ارسال شده و در آن گزارش تجاوز هوایی ارتش بعث عراق، قید شده است.

تجاوز جنگنده‌های عراقی به حریم هوایی ایران در کرمانشاه+ سند

از: سپاه- مرکز- ف

به: سپاه- غرب

برابر اعلام ژاجا مستند گزارش ناحیه ژاندارمری کرمانشاه در ساعت ۱۶/۱۰ روز ۵۹/۴/۲۹ از مقابل سومار به خاک ایران وارد و پس از عبور از مواضع توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در نفت شهر خان لیلی نظرآباد و کلانتر از برابر پاسگاه قلعه سفید به خاک عراق بازگشتند. چون درآن منطقه سلاح ضدهوایی وجود ندارد مقابله با آنان موثر نگردیده بنظر می‌رسد هدف از این پرواز مشخص نمودن وضعیت توپخانه ارتش ایران وکشف و شناسایی مواضع بوده است؛ که ناحیه کرمانشاه تقاضای واگذاری سلاح ضدهوایی جهت واحد‌های مستقر درمنطقه نموده‌اند. با توجه به مطالب فوق در کشف و شناسایی مواضع خودی بوسیله دشمن احتمال حمله و اقدام دشمن در مورد انهدام مواضع کشف شده باشد. مراتب جهت آگهی و آمادگی کامل جهت اطلاع وهماهنگی با نزاجا و ژاجا

ف - رضایی