30 تير 1398/ ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۰
شناسه خبر : 60839
1397,شنبه 03 شهريور12:10
اشتراک گذاری در:
عکس روز

رونمایی حزب الله از موشک "خیبر ۱" +فیلم


حزب الله لبنان از موشک «خیبر۱» یکی از غافلگیری‌های صورت گرفته در جنگ ۳۳ روزه در موزه ملیتا رونمایی کرد.

حزب الله لبنان روز گذشته از موشک «خیبر1 » که چندین بار در جنگ 33 روزه در برابر رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار گرفته بود، رونمایی کرده و چهار نسخه از آن را در موزه «ملیتا» واقع در منطقه اقلیم التفاح در جنوب لبنان در معرض دید عموم قرار داد.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1397/05/29/1397052911583343615087014.jpg

موشک خیبر 1 یکی از غافلگیری‌های صورت گرفته در جریان جنگ جولای 2006 بود که نیروهای مقاومت برای هدف قرار دادن مواضع دشمن در شهرهای العفوله ( واقع در پانزده کیلومتری شهر حیفا و 52 کیلومتری مرزهای لبنان) و شهر الخضیرة ( واقع در 38 کیلومتری شهر حیفا و 75 کیلومتری مرزهای لبنان) از آن استفاده کردند.

این اقدام یکی از غافلگیری‌های است که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان آن را اعلام کرده بود. شلیک این موشک‌ها آغاز مرحله «بعد از حیفا» بود که در واکنش به حملات موشکی و جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به لبنان صورت گرفته و باعث کشتار بسیاری از غیرنظامیان در مناطق مختلف لبنان شد.در سال 2012 نیز گروه‌های مقاومت فلسطین در موشک باران تل‌آویو پایتخت رژیم صهیونیستی از این موشک استفاده کردند.

قطر333 میلی متری,وزن916 کیلوگرمی,طول 7 متری از ویژگی‌های موشک خیبر 1 است که بیشترین میزان برد آن 75 کیلومتر, کمترین میزان برد 44 کیلومتر, وزن مواد منفجره پرتابی 405 کیلوگرم, وزن کلاهک جنگی 180 کیلوگرم و وزن مواد منفجره آن 90 کیلوگرم است.

سید هاشم صفی‌الدین رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان در مراسم رونمایی از این موشک تأکید کرد که قدرتی که حزب‌الله لبنان به آن دست پیدا کرده، برای حفظ امنیت کشور و ملت لبنان است و سلاح‌هایی که ما در اختیار داریم برای حمایت و بازدارندگی لبنان به کار می‌رود.

وی در این سخنان تاکید کرد که نیروهای مقاومت امروز به ملت خود موشکی را اهدا می‌کند که از آن در رویارویی با تجاوز صهیونیست‌ها در سال 2006 استفاده کرده است. صفی الدین در این سخنان ابراز داشت: ما عادت نداریم سلاحی را به نمایش بگذاریم که از آن استفاده نکرده باشیم.

موزه جنگی ملیتا

نمایشگاه ملیتا ، واقع در جنوب جبل عامل، در فاصله 82 کیلومتری از بیروت قرار دارد. ملیتا طی 15 سال اصلی‌ترین پایگاه استقرار مجاهدان مقاومت اسلامی لبنان بوده و خون نزدیک به 500 شهید صخره‌های آن را رنگین ساخته است. هیچ رزمنده‌ای از مقاومت اسلامی لبنان از سیدحسن نصرالله گرفته تا فرماندهان و چریک‌های ساده نیست که حضور در ملیتا و زندگی در آن را تجربه نکرده باشد.

این منطقه که الان به یک موزه یادبود مقاومت 33 روزه عناصر حزب الله تبدیل شده، در ارتفاع 1050متری از سطح دریا قرار دارد و به این ترتیب، یکی از مرتفع‌ترین نواحی کشور لبنان به شمار می‌رود. این تپه پوشیده از درختان بلوط، میان روستاهای حبوش - جرجوع - ملیخ - اللویزة - جباع - عین بوسوار قرار داشته و عملا بر بخش وسیعی از جنوب لبنان اشراف دارد.

جالب این‌که در تمام سال‌هایی که لبنان تحت اشغال ارتش صهیونیستی و مزدوران تحت امر آن قرار داشت، ملیتا حتی برای لحظه‌ای به وجود اشغالگران آلوده نشد و از این بابت، مردم لبنان، آن را سرزمین مطهر (که به وجود صهیونیست‌ها آلوده نشده است) لقب داده اند.

مقاومت اسلامی لبنان، در سال 2006، طی پروژه ای سنگین و هوشمندانه، بخشی از آوردگاه ملیتا را به نمایشگاهی بزرگ و باشکوه مبدل ساخت که در جای جای آن می‌توان نشانه‌های بارز تحقیر اشغالگران صهیونیست توسط چریک‌های مقاومت اسلامی را مشاهده نمود. حزب‌الله، با کمترین تغییرات مصنوعی در این منطقه، نمایشگاهی باشکوه از مجاهدات فرزندان خود در سال‌های اشغال جنوب لبنان برپا کرده است که دوست و دشمن را به تحسین وامی‌دارد.

انتهای پیام/


download

منبع : تسنیم


حزب الله     موشک     خیبر ۱     موزه ملیتا                            
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.