30 خرداد 1397/ ۰۶ شوال ۱۴۳۹
شناسه خبر : 51229
1395,شنبه 11 دي08:45
اشتراک گذاری در:
عکس روز

اخبات گرایان و اکبات طلبان چه کسانی هستند؟


اخبات گرایان و اکبات طلبان چه کسانی هستند؟

حجت الاسلام محمد ادریسی - جامعه وانسان ناقص و پرتحول است. تصحیح عقاید رسالت ماست اما تعویض عقاید فقط کار خداست.زندگی انسانها در مدل انتخاب آنهاست که خلاصه می شود.
از حواشی بگذریم.درمتون ما برای سنجیدن و انتخاب مسیر درباره ی چهره ها و تیپ های مختلف سخن به میان آمده است مثلاً بامسلمانان،مومنین،کافران،منافقین،متقیان،محسنین وغیره ، پس بنابراین نخست باید صادق و رو راست باشیم و تکلیف خودمان را با خودمان مشخص کنیم و ببینیم که در کدام یک از این گروه ها قرار داریم و متناسب با روزگار و احوال خودمان آیات و روایات را انتخاب و بررسی کنیم و چه بسا با یک آیه و یا یک روایت یا یک کلمه از آنها بتوانیم یک عمر زندگی کنیم و زندگی بسازیم.


اکبات گرایان چه کسانی هستند؟! در قرآن کریم می خوانیم که: (إِنَّ الَّذِینَ یُحَادُّونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ‏ کُبِتُوا کَما کُبِتَ‏ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ  )؛ کلمه«کبت»به معناى خوار کردن و پایین کشیدن است و مکبت ها یا منکبت ها کسانی هستند که فقط برای خود سنگ به سینه می زنند ودر حقیقت می روند که رفته باشند حتی اگر هم به جایی نرسند و در خانه با خود میجنگند.


مشاوره و محاسبه و تدبیرشان کار گشا نیست و یا اینکه برای رسیدن به اهداف خود از هر وسیله ای استفاده می کنند و حقوق و حدود و خط قرمزها برایشان بی معناست و تا آنجا پیش می روند که نه تنها بندگان خدا را گرفتار که با خدا و رسولان و جانشینان او هم دشمنی می کنند چون دوستدار کسانی هستند که دشمن اند و دشمن کسانی می شوند که دوست اند.
اکبات طلبان ذلت سازند خواسته یا نا خواسته چون به آنها گفته شد ممنوع اما عبور کردند ، شعله ورها دیدند و خاموش نکردند، به آنها اعتماد شد خیانت کردند ،دست دراز شد نگرفتند، سفره پهن شد شکمبارگی کردند،نصحیت شنیدند و عمل نکردند ،جرم وفساد دیدند و چشم پوشیداند،کم ها را زیاد دیدند یا که بلعکس و خلاصه اینکه که داده ها را با پست دادها مقایسه نمی کنند و این نتیجه ی گرایش و خواست خود آنهاست.


اخبات گرایان چه کسانی هستند؟!در قرآن هست که: ( فَلَهُ اسْلِمُوا وَ بَشِّرِ الْمُخْبِتِین)؛ کلمه «خبت» به معنای تواضع کننده وگوش به فرمان متواضع است و مخبتین کسانی هستند که بهتر طلب اند نه بیشتر طلب و برای رسیدن به خواسته هایشان از هر دری وارد نمی شوند، مغرور به امکانات و داشته ها و نا امید در نداشته ها نیستند.


پناه برای بی پناهان هستند، صبور در بحران ها و مشکلات می شوند، نگهبان می شوند. هماهنگ هستند.مدافع اند.رها نمی کنند و خدا در مشکلات و بحران ها و این انکسارنگهبان و مدافع آنهاست و نا امید رهایشان نمی کند.
اخبات طلبان آنهایی هستند که بینات و میزان ها را دیدند و معیارها گرفتند و پذیرفتند. در راه انسانیت خطرها را به جان خریداند، آزاد از آزادی شدن و به بندگی روی آوردند، خود را خرج بی ارزش ها نمی کنند،لِه نمی کنند و لِه نمی شوند و می دانند که غذای لذیذ،دفع. لباس شیک، نخ نما .آتش شهوت ،خاموش و سقف ها ویران می شود و آنکه تنها و بی وطن می ماند روح آدمی است پس فرمان بر او می شوند.


این یک طرح بحث بود نه یک نتیجه گیری کامل که با تحلیل ها و عبرت از حوادث باید ببینیم طرز تفکر و اجرا ی اخبات گریان و اکبات طلبان و تفاوت آنها در طلب ها و گرایش ها چیست که این ها نقطه مقابل هم نیستند و آیا برای همه ی وضعیت ها و افراد زن و مرد و حتی جریانات دیروز، امروز و فردا است یا نه و لازمه ی آن انصاف و استدالال و نگاهی به متون اصلی و تاریخ خودمان و دیگران و گفتگو و کسب نظر است و درباره نشانه ها و مراحل و آثار و زمینه های اکبات و اخبات در فرد و جامعه ای که در آن بازار نقد ها و ایسم ها و تئوری های گذرا همچون بازار مسگرها است شاید ناگفته ها و حرف های در افکار و اندیشه های میدان ندیده قبل از در گور خوابیدن پیدا شود


کد خبرنگار : 17


اخبات     اکبات     گورخوابیدن                                
Reply
no
1
yes
7
1395/10/22 - 12:21
چرچیل میگفت : روزی از قبرستانی عبور میکردم .

بر روی سنگ قبری نوشته بود ........

مقبره مردی راستگو و سیاستمدار ,,, اولین باری بود که میدیدم دو را در یک قبر دفن کرده اند .

Reply
no
0
yes
6
1395/10/23 - 07:09
در روزگاران عیسی به دین خود و موسی به دین خود , جایی برای اقامه فضل ادبا و اندیشمندان
حال حاضر نبود .
زگاری که اسلام در دلها بود نه بر زبانها , روزگاری که انسانیت را پای سفره پدر مادر می آموختیم نه در جت و تلگرام و غیره ....
روزگاری که مقام شامخ آدمیت نه به تلبیس هزار رنگ بلکه در جلد وروح جای داشت .

------------------√√√√√√√√√√√√√√√/////////-------------------

هر زمان در طول مسیر این خط دست انداز کبر غرور و پول دوستی و جاه طلبی و رانت بازی و غیره نبود ...

آقایمان ظهور خواهند کرد و.نیازی به بایکوت سیاسی هم نداریم .

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.