شناسه خبر : 66127
چهارشنبه 25 ارديبهشت 1398 , 15:38
اشتراک گذاری در :
عکس روز

نشنال اینترست:

ایران توانمندی نظامی بالایی دارد


یک نشریه آمریکایی نوشت: ایران قدرت نظامی مرگبار و قدرتمندی دارد و می‌تواند ضربات جدی بر آمریکا وارد کند.
نشنال اینترست در تحلیلی خاطرنشان کرد: واشنگتن و تهران در مسابقه ژئوپولیتیک درازمدتی در خاورمیانه به سر می‌برند و یک بن‌بست در این مسابقه ایجاد شده است.
آمریکا رقابت مشابهی را نیز با چین سال‌ها برای نفوذ در مناطق آسیا، هند و اقیانوس آرام داشته است. ایران کشوری است که همانند چین احساس می‌کند که تاریخ نباید در دست غربی‌ها باشد. تهران درصدد ایجاد یک امپراتوری در سرتاسر خاورمیانه نبوده است. اما بر روی گسترش منافع و نفوذ خود در منطقه تمرکز کرده است؛ همانند هر قدرت رو به رشد دیگری که چنین سیاستی را دنبال می‌کند.
این نشریه درباره قدرت بازدارنده ایران در خلیج فارس و منطقه نوشت: ایران در صورت درگیری می‌تواند موشک‌های خود را به سوی نیروهای آمریکایی شلیک کند. ایران همچنین احتمالا با مین‌گذاری در خلیج فارس ناوهای آمریکایی را به سوی میدان مین هدایت می‌کند تا منفجر شوند. ایران می‌تواند از نیروهای شبه‌نظامی خود برای حمله به پایگاه‌های هوایی و دریایی آمریکایی استفاده کند. ایران تلاش خواهد کرد تا تنگه هرمز را مسدود کند. در اینجا استفاده از زیردریایی‌ها و مین‌گذاری را در دستور کار قرار خواهد داد. ایران بدون شک از توانایی‌های بالای نظامی برخوردار است.
این نشریه در ادامه نوشته است: عمده توان ایران برای مقابله با آمریکا در سه حوزه است: دارا بودن زرادخانه موشک‌های بالستیک، جنگ دریایی نامتقارن (به ویژه با تهدید بستن تنگه هرمز) و ارتباط با گروه‌های شبه‌نظامی غیردولتی.
کاربردی‌ترین سلاح در دکترین نظامی ایران دارا بودن زرادخانه‌های عظیم حاوی موشک‌های بالستیک است. این موشک‌ها، موشک‌های بالستیک از خانواده شهاب هستند. با این حال، آمریکایی‌ها باید از سجیل 1 و سجیل 2 بیشتر بترسند. موشک سجیل یک موشک میان‌برد دو مرحله‌ای است که ایران در سال 2008 میلادی آن را آزمایش کرد. برخلاف موشک‌های شهاب، سجیل 1 با سوخت جامد کار می‌کند که زمان شلیک آن را کاهش می‌دهد و باعث افزایش قابلیت جابجایی و تحرک موشک می‌شود. «رابرت گیتس» وزیر دفاع آمریکا در نوامبر 2009 میلادی در جلسه استماع کنگره گفته بود که موشک سجیل بردی در حدود 2000 تا 2500 کیلومتر را دارد و می‌تواند اسرائیل را هدف قرار دهد.
بزرگ‌ترین مزیت سجیل 2 در دقت هدف‌گیری آن است که موشک‌های بالستیک سنتی فاقد آن امتیاز هستند.  مهم‌ترین عامل تهدیدکننده از جانب ایران توانایی آن کشور در مسدودکردن مسیر حمل و نقل در تنگه هرمز است. ایران زیردریایی‌هایی دارد که می‌توانند مسیر تنگه هرمز را مسدود کنند. زیردریایی 150 تنی غدیر در این راستا مهم‌ترین زیردریایی است که در هر درگیری نظامی مرگباری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این زیردریایی‌ها اندازه کوچکی دارند و همین موضوع ردیابی و شناسایی آن را دشوار می‌سازد. دو لوله 553 میلی‌متری برای شلیک اژدرها در این زیردریایی در نظر گرفته شده است.
ایران دستکم 20 فروند از این زیردریایی را در اختیار دارد. این زیردریایی یکی از بی‌سر و صداترین زیردریایی‌هاست.
موشک ضدکشتی خلیج فارس یکی دیگر از ابزارهای ارزشمند ایران در حوزه قابلیت‌های آن کشور برای جنگ نامتقارن دریایی است. از این موشک به عنوان موشک قاتل نیز یاد می‌شود. یک موشک با سوخت جامد و ضدکشتی که بردی 300 کیلومتری را طی می‌کند و می‌تواند کلاهک 650 کیلوگرمی را حمل کند.
حزب الله لبنان دیگر توانمندی ایران است،  حزب‌الله در دهه 80 میلادی با کمک نیروهای سپاه در لبنان برای مقابله با اسرائیل ایجاد شد. اکنون حزب‌الله هدیه‌ای برای ایران محسوب می‌شود و باعث افزایش نفوذ ایران در منطقه شده است. اقدامات حزب الله فراتر از لبنان است.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi