04 مهر 1397/ ۱۶ محرم ۱۴۴۰
شناسه خبر : 55590
1396,یکشنبه 02 مهر13:00
اشتراک گذاری در:
عکس روز

حق نگهداری چیست؟


با توجه به صراحت‌های قانونی در استحقاق جانبازان به دریافت حق نگهداری، قطع‌ آن فاقد توجیه قانونی است.

حق نگهداری چیست؟

یوسف مجتهد - برابر ماده ۱۷۲ قانون ارتش جمهوری اسلامی و مواد مشابه در سایر قوانین نیروهای مسلح، در صورتی که میزان صدمات وارده به جانبازان و معلولان حین انجام وظیفه یا به سبب آن در حدی باشد که به تایید کمیسیون عالی پزشکی در انجام کارهای روزانه زندگی محتاج کمک و معاضدت عملی دیگران باشند،در صورتی که در آسایشگاه جانبازان نگهداری نشوند بر حسب مورد و متناسب با میزان ازکارافتادگی، از حق نگهداری که حداقل آن یک‌هزار برابر ضریب ریالی و حداکثر آن 2هزار برابر ضریب ریالی است، استفاده خواهند کرد. برابر تبصره3 همین ماده حق نگهداری این قبیل جانبازان در صورت اشتغال قطع خواهد شد.

در فصل هفتم آیین‌نامه تأمین‌اجتماعی نیروهای مسلح، ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح آمده است:
کارکنان نیروهای مسلح در صورتی که مشمول جمیع شرایط ذیل باشند، با رعایت سایر ضوابط، از حق نگهداری برخوردار می‌شوند:

الف- صدمات جسمی و روحی منتهی‌شده به جانبازی و معلولیت در حین انجام وظیفه یا به سبب انجام وظیفه باشد.

ب- جانباز یا معلول براساس تایید شورای عالی پزشکی، در شمول بندهای ب و ج ماده108 قانون آجا یا مواد مشابه در سایر قوانین نیروهای مسلح قرار گرفته و بازنشسته شده یا در شمول قانون حالت اشتغال قرار گرفته باشد.

ج- جانباز یا معلول به صورت مستمر در آسایشگاه جانبازان نگهداری نشود.

د- با تایید شورای عالی پزشکی، جانباز یا معلول در انجام کارهای روزانه زندگی، محتاج کمک و معاضدت عملی دیگران باشد.
درصد ازکارافتادگی فقط توسط شورای عالی پزشکی تعیین می‌شود، لکن درصدهای ازکارافتادگی قبلی که برابر ضوابط و مقررات توسط کمیسیون‌های پزشکی بنیاد شهید یا شورای عالی پزشکی نیروهای مسلح قبل از تصویب این آیین‌نامه تعیین شده، معتبر است و نیازی به تعیین درصد جدید نیست.

میزان حق نگهداری ماهانه، امتیاز حق نگهداری ضربدر ضریب ریالی در هر سال است. به عبارتی اگر امتیاز حق نگهداری جانبازی2000 و با توجه به اینکه ضریب ریالی سال96 عدد1695 است، حق نگهداری ماهانه مبلغ 3میلیون و 390هزار ریال خواهد بود. در ادامه این آیین‌نامه، دستورالعمل نحوه تعیین امتیاز حق نگهداری برای طیف‌های مختلف به شرح زیر آمده است:

گروه اول: جانبازان 70درصد و بالاتر، حداکثر 2000 امتیاز

گروه دوم: جانبازان 50درصد تا 69درصد، حداکثر از 1500 امتیاز

گروه سوم: جانبازان 40درصد تا 49درصد در صورت تایید شورای عالی پزشکی از 100 امتیاز
در ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری آمده است: دستگاه‌های مشمول این قانون (نیروهای مسلح نیز مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری هستند) کلیه مبانی پرداخت خارج از ضوابط و مقررات این فصل (فصل دهم موضوع حقوق و مزایا) به استناد پرداخت‌های قانونی که در زمان بازنشسته‌شدن یا ازکارافتادگی و یا فوت پرداخت می‌شود، با اجرای این قانون لغو می‌شود. مستند به این ماده حق نگهداری از مصادیق پرداخت‌هایی است که ناشی از، ازکارافتادگی بوده و با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و بازنشسته‌شدن افراد دریافتی آنان قطع نخواهد شد. این موضوع در ماده42 فصل هفتم موضوع آیین‌نامه تامین‌اجتماعی نیروهای مسلح موضوع حق نگهداری نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

نکته قابل تأمل این است که اغلب جانبازان حالت اشتغال و مشمولان بندب و ج نیروهای مسلح با ابلاغ حکم بازنشستگی آنان و متولی‌شدن سازمان تامین‌اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) برای پرداخت حقوق آنان، با قطع حق نگهداری از فیش‌های حقوق خود مواجه می‌شوند و این موضوع آغاز سرگردانی آنان در سازمان تامین‌اجتماعی نیروهای مسلح خواهد بود. با توجه به صراحت‌های قانونی در استحقاق جانبازان به دریافت حق نگهداری، قطع‌ آن فاقد توجیه قانونی است.

جانبازان بسیاری این موضوع را با ما درمیان گذاشته‌اند و پس از پیگیری آنان با ارجاع مجدد به کمیسیون پزشکی جهت بررسی ابتلای آنان به بیماری‌های صعب‌العلاج مواجه شده‌اند. این در حالی است که موضوع بیماری‌های صعب‌العلاج و حق نگهداری دو موضوع مجزا بوده و به لحاظ قانونی هیچ ارتباطی با هم ندارند و در صورت تحقق هر دو در یک فرد واحد، دریافت هر دو منع قانونی ندارد. یعنی فردی به دلیل ازکارافتادگی می‌تواند حق نگهداری و در صورت مبتلابودن به بیماری صعب‌العلاج، هزینه‌های درمان را به صورت کمک ماهانه دریافت کند.


کد خبرنگار : 23


یوسف مجتهد     حق نگهداری     جانبازان     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
0
رضا رضایی
1396/06/30 - 09:23
رضا رضایی دیروز در خبرها دیده بودم که معاون حقوقی بنیاد ددر ارائه گزارش با افتخار گگفت که از 13 ایین نامه لازم 7 مورد ان تصویل شد واقعا چشمتان روشن خسته نباشید بجی اینکه حداکثر در6ماه ایین نامه های 13گانه تهیه و تصویب شوند بعد 5سال نیمی از ان که سابقا هم قوانینش وحود داشت و در روتین ککارهای بنیاد بود اقدام کردند ولی موادی که نیاز به ایین نامه داشته اند را به بهانه ایین نامه اجرا نکردند وایین نامه هم تدوین نکردند مثل 21و38و39و40و60 .واقا خسته نباشید دلاور خداقوت

Reply
no
0
yes
2
1396/06/31 - 17:52
سلام حق نگهداری 340000تومان بالا برا نگهداری نخاعی کافیه که مطرح شده چه کسی حاضره روزی ده هزارتومان بگیره و از نخاعی نگهداری کند نخاعی را با 5میلیون تومان درماه شاید آسایشگاههای آزاد قبول کنند بعضی ازاول جنگ وشاید درانقلاب نخاعی شدند اگر حق نگهداری به آنها داده نشده چه باید بکنند بعضی هم بادرصد حق نگهداری گرفته ونیازی نداشتند وبعد قطع شده تکلیف شرعی آنها را حقوقدانان بیان کنند تشکر

Reply
no
0
yes
7
الف - ب
1396/06/31 - 21:01
با سلام
ستاد کل نیروهای مسلح کمک معیشت رزمنده ها و جانبازان زیر25% معسر و فاقد شغل و درامد را که در قانون برنامه پنجم و ششم تاکید شده به بهانه شاغل بودن همسر پرداخت نمی کند ! و گاهی به بنیاد واگذار می کند انهم بدون اطلاع ایثارگران

1- آیا در جمهوری اسلامی ایران شرعا و عرفا ، بانوان سرپرست خانوار هستند ؟!

2- آیا ایثارگران بدون شغل و درامد ،حتما باید خانواده هایشان نیز متلاشی شده باشد تا دولت حقاشان را بدهد ؟

3- چرا تبعیض بین ایثارگران شاغل دولتی و ایثارگران بیکار تا کنون برداشته نشده است ؟
4- چرا این همه تبعیض بین قوانین حمایتی همسران جانبازان بالای 25% با شغل و درامد و جانبازان زیر25% بیکار و فاقد شغل وجود دارد؟ و تلاشی در جهت رفع ان صورت نمی گیرد ؟ در حالیکه ایثارگران فاقد شغل به حمایت بیشتری نیاز دارند .

5- دلیل وجود این همه قانون های نامتعارف در امور ایثارگران چیست و چه زمانی برداشته خواهد شد ؟

6- علت اصلی ضعیف نگه داشتن رزمندگان و جانبازان زیر25% فاقد شغل دولتی چیست ؟

7- اجرای بند 6 ماده 88 برای رزمندگان شاغل بالاتر از 6 ماه حضور در جبهه ، به اندازه چندین برابر کل کمک معیشت جانبازان زیر25% ،بار مالی برای دولت داشته است ، طبق قانون اساسی کشور ، آیا نباید بودجه ایثارگران عادلانه توزیع گردد؟

شایسته این است که برای رفع این همه معظل و پرسش های بی جواب و غیر قابل حل ، بنیادشهید بیاید و یک بار برای همیشه به صورت متمرکز حقوقی با عنوان "حقوق ایثار" به تناسب میزان امتیاز ایثارگران تعیین کند و این حقوق را از یک بانک متمرکز و با احترام به همه ایثارگران پرداخت کند .
در این صورت عدالت اجرا می شود .
ایثارگران چه شاغل و چه غیر شاغل از حقوق عادلانه ای بهره مند خواهند شد
و حقوق شغل های دیگر باید تابع قانون همان دستگاه باشد تا سایر کارکنان نیز عدالت را احساس کنند .
تا کنون هرجا استثاء های نا متعادل و رانت بوده است ، فساد رونق و بازتاب های منفی فراوان به همراه داشته است .

به امید اجرای سلامت اداری در همه سازمانها و بخصوص در بنیاد شهید و امور ایثارگران

Reply
no
0
yes
6
جانبازوبرادرشهیدمهربان
1396/06/31 - 21:10
سلام.جناب مجتهدتا31/5/6حق نگهداری یاهمان پرستاری رادرخصوص مادرشهیدصعب العلا ج ازبیمه ایران طبق قرارداددریافت میکردیم لذاازشهریورماه باتوجه به تحت پوشش قرارگرفتن بیمه دی مابلاتکلیف ماندیم .تمام خانواده های شهداءوبرخی ازجانبازان که مریض دارندبلاتکلیف مانده وکسی جواب گونیست ازطرفی کسی هم زیربارنرفته ماباتوجه به داشتن پرستارومراقب وکلی هزینه ماتدیم که چکارکنیم.ازمسوولین امروشمابزرگوارتقاضاداریم پیگیراین مواردشده وماراازبلاتکلیفی بیرون آوریدباتشکر. ازطرف مادرشهیدصعب العلاج وبیمارمهربان.

Reply
no
0
yes
0
داود گودرزی
1396/07/01 - 09:29
با سلام ازاده 10 ساله جانباز 50 درصدم ازنویسندگان جنگ صاحب اثر با چند مقام کشوری و ده ها مقام استانی .برادران عزیز سالها است که درمجامع بین المللی هرازچند گاهی شکایتی بر علیه کشورمان بعلت واهی فعالیت از فلان گروه و کشته شدن فلان تعداد و گرفتن غرامت و به تاراج بردن منابع کشور درخارج هستند .سالهاست که به هر دری زده ام تا قاضی شجاعی بیابم و من هم بخاطر حمایت همان کشورهای مدعی از صدام و به تاراج رفتن 10 سال عمر گرانبهایم از انها بعلت حمایت انها از ظالمین شکایت رسمی کنم و من هم احقاق حق کنم .حتی اگر انها منابعی ندارندمهم نیست من تا احقاق حقم در سفارت امریکا ساکن خواهم شد .البته اوباما در م.قع تصویب طرح شکایت امریکایی ها این هشدار را داده بود که ممکن است طرف های مقابل هم اقدام به مثل کنند ولی تعجب میکنم حتب با این گراه وزارت امور خارجه منفعل عمل کرده است .لطفا به من کمک کنید و یک قاضی شجاع برای اعلام حکم به من معرفی کنید بنده مدتی است بعلت تحصیلات عالیه فرزندانم در تهران ساکن هستم .با تشکر

no
0
yes
0
محرم
1396/07/03 - 14:47
با سلام
این شکایت شما اگر جنبه افشاگری دارد، از بعد دفاع از نظام و بیان مظلومیت ایران در جنگ تحمیلی در مجامع جهانی، خوب است
ولی آیا به نظرتان درحال حاضر شکایت از صدام ملعون فایده ای دارد؟
حال شما شکایت خود را بکنید. بنویسید و ببرید ترجمه کنید و بفرستید برای دادگاه لاهه. بالاخره شما را صدا می کنند و می خواهند که شما توضیح دهید.
آن وقت اگر توانستید از مظلومیت ایران در جنگ دفاع کنید، کار مفیدی انجام داده اید


no
0
yes
0
ایرج رحمانیان۶۵%
1396/07/04 - 22:23
برای احقاق حق و پیگیری در مراجع قضایی بین المللی مثل دادگاه لاحه باید دولتها اقدام کنند از طرفس دوست عزیر ما مشکلات معیشتی دارند و منظور گرفتن غرامت بود نه اینکه شخص خونه و ماشینش رو بفروشه چند سال دنبال این باشه که ما راست گفتیم صدام دروغ میگفت اگرچه با نابودی دولتمردان فاسد مردم اون کشور مبرا از پرداخت خسارت در صورت محکومیت نمیشوند.


Reply
no
0
yes
0
محمدعلی وحیدی
1396/07/02 - 08:38
باسلام ما جانبازان مغروراز همیت ملی با داشتن صورت سانحه موج .ترکش به جمجه.و.با پیگری سطحی وگذری واحساس دین به میهن ملت وباز گذاشتن میدان برای عزیزان دیگر جانباز که زمین گیر بوده اند با اتکا به حرفه .هنر وسلامتی نصفه نیمه وجوانی اگر در گرما گرم جنگ وداغی بازار ناموهون درصد وسربار شدن بر دوایر سازمانها وارگانهای ذیربط نشده ایم اقدامی نکرده ایم وبا ارائه یک دهم مدارک همزمان به پایین ترین درصد ویک بار کمسیون برای اول واخر قانع شده ایم هم اکنون باعود کردن بیماری مرطبت با جراحت وهمراه ان شیمیایی خفیف مشتعل شده با گذشت زمان به چمن اراسته شده .وطوری زمینگیر شده ایم که داروهای متعدد وعده غذایی شده وداشته را پنج سال بیماری بلعیده .جوابی زیباتر از ..تاحالا کجا بودی برایمان پیدا نمیشود؟در قطار پیش به جلو امثال بنده درواگن حرکت به سوی نابودی شان وعزتمان جا داده شده ایم ..دست مریزاد ان عده از مسئولینی که از تدوین واجرای قانون فقط شیرین حرف میزنند ......ماکه مردیم ورفتیم زنده را دریابید،،،،

Reply
no
0
yes
0
یحیی
1396/07/02 - 16:10
با سلام خدمت اقای یوسف مجتهد قانونی برای ما جانبازان ن م بدرستی انجام نمیشود بنده جانباز 50درصد شیمیای ریوی هستم در فیش حقوقم کمک هزینه درمان میگیرم مربوط به صعب العلاجی میباشد مراجه کرده ام به تامین اجتمای ن م درمورد حق نگهدار میگویم میفرمایند حق نگهداری همان کمک هزینه میباشد هر دو یکی هستند درصورتی جناب یوسف مجتهد بدرستی برابر قانون خدمات کشوری هر دو موضوع شامل جانبازان میشود اما ستاد کل ن م حق پرسنل جانباز را پایمال میکند و ماجانبازان تابع قانون جمهوری اسلامی هستیم جناب مجتهد باید زحمت بکشد که تابه حال امید جانبازان بوده و هست این مشکل جانبازان ن م را حل کند با تشکر از جنای یوسف مجتهد

Reply
no
0
yes
0
فرزند جانباز زیر 25 درصد
1396/07/03 - 08:58
با عرض سلام خدمت ایثارگران محترم من دختر جانباز 5 درصد ورزمنده 48 ماه جبهه هستم امسال رشته حقوق دانشگاه دولتی دامغان قبول شدم با توجه به اینکه ساکن نیشابور هستیم آیا امکان انتقال اینجانب به شهر نزدیکتر مثل سبزوار هست؟ آیا سهمیه انتقال برا ی فرزندان ایثارگر زیر 25 درصد هست؟ آیا فرزندان جانبازان زیر 25 درصد تخفیف کرایه خوابگاه دارند؟ با تشکر

no
0
yes
0
ایرج رحمانیان۶۵%
1396/07/04 - 22:25
با بنیاد محل سکونت خودتان صحبت کنید قسمت آموزش عالیه آنها بهتر قوانین رو میدونن.


Reply
no
0
yes
0
محمد حسن غلامعلیان
1396/07/04 - 08:36
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعلام خبر استمرار خدمات درمانی ایثارگران توسط بیمه دی از اول مهرماه 1396، گفت: خدمات درمانی بنیاد مانند قبل ادامه خواهد یافت و هیچ‌گونه کاهشی در زمینه ارائه خدمات درمانی ایجاد نخواهد شد ضمن اینکه خدمات جدید درمانی نیز به زودی ارائه خواهد شد... اما متاسفانه وقتی به داروخانه طرف قرارداد بنیاد شهید مراجعه کردم مسئول مربوطه میگوید هنوز مجوزی برای دادن نسخه به ما نداده اند. آیا بهتر نبود هماهنگی لازم برای اینکار انجام می شد.؟؟؟

Reply
no
0
yes
0
فرهمند٪
1396/07/08 - 04:28
با سلام خدمت برادر بزرگوار جناب اقای مجتهد
لطفا راهمایی فرمایید ، چگونه خودم را بیمه نیروهای مسلح کنم
رزمنده ۱۵ جبهه با کارت ایثار ، فاقد شغل ، تا سال ۹۰ هم ۲۷ سال سابقه بیمه اجتماعی دارم و چون درامدی نداشتم نتوانستم بیمه خودم را پرداخت کنم ضمنا ۵۷ ساله هستم

Reply
no
0
yes
0
فرزند جانباز 70 درصد
1396/07/30 - 22:06
سلام . ایا با معافیت داماد جانباز قطع نخاع 70 درصد حق پرستاری همسر حذف میشود؟

Reply
no
0
yes
0
جانباز 60درصد ارتشی
1396/12/16 - 21:54
با سلام واحترام من جانباز 60درصد ارتشی چرا حق نگهداری و پرستاری و فقوالعاده ایثارگری ماده 50 بمن تعلق نمیگیرد چونکه بازنشسته شدهایم باید از صفه روزگار حذف شویم جانبازان 20درصد بنیاد تمام این قوانین به انها تعلق میگیرد ما جانبازان ارتشی خبری نیست تبیض از

Reply
no
0
yes
0
جانباز 60درصد ارتشی
1396/12/16 - 21:54
با سلام واحترام من جانباز 60درصد ارتشی چرا حق نگهداری و پرستاری و فقوالعاده ایثارگری ماده 50 بمن تعلق نمیگیرد چونکه بازنشسته شده ایم باید از صفه روزگار حذف شویم جانبازان 20درصد بنیاد تمام این قوانین به انها تعلق میگیرد ما جانبازان ارتشی خبری نیست تبیض از خود 8سال جنگ بعدتر است متاسفانه دولتمردان با روحیه ما ایثارگران در این مورد زیاد بازی میکنند 30سال از جنگ گذشته فقط درد مریضی و اکسیژن برای ما جانبازان تمامی ندارد شرمنده به کسانی که دراین مملکت اسلامی عدالت را رعایت نمیکنند بخدا زندگی برای ما جانبازان هر دقیقه مثل شبهای عملیات است کسی هم ما را درک نمیکند غیر از زن و بچه هایمان انهم چونکه با یکدیگر زندگی میکنیم

Reply
no
0
yes
0
فریدون کبیری دهکردی
1397/02/19 - 16:07
درورد به روان پا ک شهدا ومسو ولین محترم من در سال 1360 بر اثر موجهای انفحار دچار ptad ودنتیجه بعلت سایکو نوروز از بقیه ی خدمت در نزاجا معاف دایم شدم در جوانی به خا طر استعمال داروها ی روان دندان هایم را از دست دادم اکنون از بیماری اعصاب وصداهای ناهنجار دو گوش ونیز از بیماری صعب العلاج کلیه در رنجم ایا کسی است که به من یاری کند دررود بر تمامی سربازان ودرورد بر تما میه هموطنا نم

no
0
yes
0
فاش نیوز
1397/02/20 - 12:08
با سلام به برادر گرامی
ممکن است شماره تماس خود را برای سایت ارسال کنید


نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.