03 خرداد 1398/ ۲۰ رمضان ۱۴۴۰
شناسه خبر : 62140
1397,شنبه 26 آبان11:04
اشتراک گذاری در:
عکس روز

سرداران شهید از سوسنگرد تا سوریه


جبهه سوسنگرد از اولین خاکریز های جنگ در دوران دفاع مقدس بود، منطقه ای که به لحاظ استراتژیکی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و از این رو در همان روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی گروه های چریکی به همراه نیروهای داوطلب از شهرهای خوزستان در این منطقه حاضر شدند. نیروهای چریکی جنگ های نامنظم شهید چمران در منطقه سوسنگرد رشادت های بیشماری را از خود به یادگار گذاشتند. خاک سوسنگرد شهدای زیادی را به چشم خود دید، جوانانی که برای دفاع از وطن خود با وجود امکانات کم و محدود آن زمان بی منت خود را به میدان های جهادی مقدس رساندند، عده از آن ها که سال ها در جبهه حضور داشتند با مهارت هایی که به دست آوردند به آموزی نیروهای جدید پرداختند و عده ای دیگر با بالا گرفتن آتش جنگ تکفیری ها در کشورهای منطقه خودشان را برای یاری رساندن به جبهه مقاومت عراق و سوریه رفتند. در ادامه با تعدادی از رزمندگان قدیمی جبهه سوسنگرد که در سوریه و عراق به شهادت رسیدند.

http://defapress.ir/files/fa/news/1397/8/26/568722_448.png

نصب تندیس فرمانده سوسنگرد در عراق

شهید سید حمید تقوی فر در سال 1339 در یکی از روستاهای شهر اهواز به دنیا آمد. نسبش به یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بازمی گردد. وی در دوران انقلاب 18 سال سن داشت با اینحال در همان محل زندگی خود به فعالیت های انقلابی از جمله پخش اعلامیه و نوارهای امام و شرکت در راهپیمایی می پرداخت.

در سال ۱۳۵۸ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و مسوولیت هایی همچون فرمانده سپاه سوسنگرد، فرماندهی سپاه شادگان، جانشینی قرارگاه رمضان در فعالیت های برون مرزی و عضو کمیته بازجویی از اسرا و افسران عراق را برعهده گرفت.

با شروع نبرد رزمندگان عراق با نیروهای صهیونیستی داعش و سلفی جهت آموزش و هدایت رزمندگان جبهه عراق به این کشور رفت و در آنجا با نام جهادی ابومریم در کنار نیروهای مردمی عراق به جهاد پرداخت. وی در شانزدهم دی ماه ۱۳۹۳ طی عملیاتی در سامرا به شهادت رسید. در حال حاضر در چندین نقطه از عراق تندیس های این شهید ساخته و نصب شده است.

از سوسنگرد تا سوریه زیر قدم های مردی از کرمان

شهید محمدعلی الله دادی در سال 1342 در یکی از روستاهای توابع سیرجان استان کرمان به دنیا آمد. با شروع جنگ تحمیلی و پانزده روز پس از حمله ارتش بعث به ایران در تاریخ 14 مهر 1359 به اتفاق دوست و همرزم همیشگی‌اش سردار شهید مهدی زندی نیا عازم جبهه شد و به سوسنگرد رفت.

پس از محاصره سوسنگرد به دست رژیم بعث عراق در تاریخ 23 آبان ماه 1359 شهید الله دادی به همراه شهید زندی نیا به گردان خمپاره انداز شهید حسین علم الهدی رفتند و در کنار نیروهای ستاد جنگهای نامنظم دکتر مصطفی چمران وارد خط مقدم شدند. آن‌ها با سلاح خمپاره انداز آشنا و پس از چندی تبدیل به بهترین کاربران این سلاح تبدیل شدند.

وی پس از جنگ به مدت سه سال جانشین فرمانده تیپ زرهی 38 ذوالفقار کرمان شد و سپس فرماندهی تیپ زرهی رمضان لشکر 27 محمد رسول الله(ص) تهران را برعهده گرفت و بعد از آن فرمانده سپاه الغدیر استان یزد شد.

با حمله نیروهای تکفیری به سوریه و در خطر افتادن حرم های آل الله شهید الله دادی نیز داوطلبانه به این کشور رفت. وی روز یک شنبه 28 دی 1393 در حالی که برای بازدید از استان قُنیطره سوریه عازم این منطقه شده بود، مورد حمله بالگردهای توپدار رژیم صهیونیستی قرار گرفت و به همراه شش تن از همرزمانش که جزو اعضای حزب الله لبنان بودند، به شهادت رسید.

حبیب جبهه سوسنگرد و عراق

شهید حبیب جنت سال 1340 در منطقه چنیبه سفلی اهواز در خانواده ای شش نفره به دنیا آمد. با تشکیل کمیته انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد درآمد.

19 ساله بود که جنگ شروع شد از شروع تا پایان جنگ در جبهه حضور داشتند به قول همسرش همیشه در بین همکارانش معروف بود به پیک جنگ بود و خبر از جنگ می آورد. ایشان در عملیات های مختلفی شرکت داشت. همچنین در تیپ امام حسن (ع) و در گردان امیرالمؤمنین (ع)، جعفرطیار (ع) و در بیشتر یگان خوزستان حضور داشت.

وی در مجموع 9 بار به جبهه اعزام شد و 45 درصد جانبازی داشت، یک ریه و یک کلیه اش از کار افتاده بود.

پس از حمله تکفیری ها به عراق به این کشور رفت تا تجربیه خود را از حضور 8 ساله در دفاع مقدس به رزمندگان عراقی منتقل کند. وی سرانجام در منطقه بیجی استان صلاح الدین عراق در حین انجام ماموریت در روز پنجشنبه ۲۷ فروردین سال ۹۴ با بمب و تله های انفجاری کنترل از راه دور گروهک داعش به شهادت رسید.

شهادت، میراث خانوادگی مختاربند

حاج حمید مختاربند، معروف به «ابو زهرا»، مدافع حرم حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) و مسوول سابق ستاد تیپ یکم حضرت حجت (عج) اهواز و از پیشکسوتان جهاد و شهادت بود که در پاییز سال 94 و در یک روز همراه با سردار حسونی زاده، در سوریه به شهادت رسید. یکی از برادران این شهید مدافع حرم به نام محمود مختاربند در سال 62 به شهادت رسید. برادر دیگرش نیز به نام محمدعلی در عملیات والفجر مقدماتی به اسارت نیروهای بعثی درآمد. هر پنج فرزند پسر خانواده شهید مختاربند پاسدار هستند.

جانبازی در سوسنگرد شهادت در درعا

شهید حاج هادی کجباف متولد تیر ماه سال 1340 در شهرستان شوشتر بود. خدمت سربازی او از سال 1359 آغاز شد و بعد از اینکه دو ماه آموزشی را در آبادان پشت سر گذاشت، به سوسنگرد رفت. در زمان محاصره سوسنگرد آنجا بود و با بالا گرفتن درگیری‌ها به همراه یکی از دوستانش با لباس عربی از طریق رودخانه و کانال‌های اطراف شهر از مهلکه خارج شد و پیاده خود را به اهواز راسند.

او مدتی بعد مجددا اعزام شد. این فرمانده شجاع سال 1360 در جبهه بستان در چند جای بدنش دچار جراحت شد. در جریان این مجروحیت یک ترکش به اندازه انگشت اشاره هم به کمرش در نزدیکی نخاع اصابت کرد. از آنجایی که احتمال داشت پس از خارج کردن ترکش او فلج شود، تا پایان عمر و زمان شهادت این یادگاری دوران جنگ تحمیلی در بدنش باقی ماند.

با آغاز تحرک داعش در منطقه حاج هادی کجباف به صورت داوطلبانه به کشور سوریه رفت تا اینکه در جنگ با تروریست‌های سوریه فروردین‌ماه سال 94 طی عملیاتی در منطقه «بصر الحریر» درعا به مقام شهادت رسید.
جبهه سوسنگرد     سوریه     جنگ تحمیلی     دفاع مقدس                            
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.