شناسه خبر : 65521
چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398 , 12:16
اشتراک گذاری در :
عکس روز

رادیو خودش را به‌روز کند

گفت‌وگو با محمد مهدی سدیفی - برنامه‌ساز باسابقه رادیو

رادیو خودش را به‌روز کند

سدیفی

یک برنامه‌ساز قدیمی رادیو و مدرس دانشگاه معتقد است در حال حاضر برخی برنامه‌های رادیو به سبک دهه ۵۰ است و به‌روز نشده و حتی برای به‌روزکردن آن‌ها هم حرکتی نمی‌شود.

محمد مهدی سدیفی سال ۱۳۵۰ به رادیو وارد و در سال ۱۳۷۵ بازنشسته شده است اما اکنون در دانشکده صداوسیما تدریس می‌کند و تا به امروز تهیه‌کنندگی برنامه «شب بخیر کوچولو»، «جهان سیاست» و «صدای جبهه» و برنامه‌های ادبی و موسیقی را برعهده داشته است.

این برنامه‌ساز باسابقه در گفت‌وگویی با ایسنا درباره وضعیت رادیو در آستانه ۷۹ سالگی، گفت: رادیو می‌تواند به‌روز باشد در صورتی که بخواهد اما در حال حاضر به‌روز نیست و زمانی که مؤثر نباشد، نمی‌تواند تأثیر بگذارد. رادیو می‌تواند یک رسانه مطمئن برای مخاطب باشد که شنونده بتواند به خبر آن تکیه کند.

او ادامه داد: همچنان برنامه، سخنرانی، گزارش و آیتم طولانی از رادیو پخش می‌شود؛ این در حالی است که مردم وقت ندارند مطلبی را به مدت چند ساعت در رادیو تعقیب کنند؛ برای مثال زمانی که از ۱۰ شب تا صبح روز فردا، روزنامه منتشر نمی‌شود، رادیو هم در خلأ خبری به سر می‌برد در حالی که می‌تواند از این فرصت استفاده کند.

سدیفی با بیان اینکه امیدوار است نسل‌های جدید رادیو به جریان به‌روز شدن برنامه‌ها کمک کنند، گفت: من هر ترم حدود ۲۴ یا ۲۵ دوره تهیه‌کنندگی دارم و اگر سالی ۱۰ تهیه‌کننده هم به رادیو وارد شوند و با مسائل روز آشنا باشند، این اتفاق می‌افتد.

او درباره جشنواره رادیو که بعد از شش سال برگزار می‌شود، بیان کرد: این جشنواره یک گردهمایی است که چند وجه دارد؛ تبادل افکار، تشویق افرادی که فعالیت خوب داشتند، دیدار تازه‌کاران با اساتید آن حوزه و تبادل افکار همکاران رادیو. همچنین برنامه، گوینده و برنامه سازی که در جشنواره برگزیده شده را میان خودشان بررسی می‌کنند.

او بیان کرد: برگزاری جشنواره رادیو بد نیست اما باید دید داورانی که انتخاب شده‌اند چه کسانی هستند.

سدیفی گفت: رادیو تحت تأثیر تفکر حاکم بر جوی که در آن وجود دارد، اداره می‌شود. وضعیت رادیو قبل و بعد انقلاب تفاوت کرده و بعضی بخش‌ها، قبل از انقلاب با کیفیت تر بود اما برخی بخش‌ها هم بعد از انقلاب کیفیت بهتری دارند.

این برنامه‌ساز با بیان اینکه همه رادیو خاطره است، گفت: یک روز یک‌باره من اعلام کردند که برای اجرای برنامه‌ای در رادیو جای فلان فرد به پخش جام‌جم برو. البته نمی‌دانستم که برنامه چیست و نویسنده هم نمی‌دانست زیرا او هم جای فرد دیگری آمده بود. ما برنامه را در حد سلام و پخش موسیقی آغاز کردیم. حتی گویندگانی هم که حضور داشتند گفتند جای افراد دیگر آمده‌اند اما بالاخره پخش برنامه به خیر گذشت.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi