شناسه خبر : 69873
چهارشنبه 17 مهر 1398 , 15:00
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

نامه سرگشاده جانبازان نخاعی کشور به سران سه قوه

گروهی از جانبازان نخاعی کشور با ارسال نامه ای به سران سه قوه و تشریح وضعیت شکننده و مسایل و مشکلات آنان، با ارائه پیشنهاداتی، توجه و رسیدگی فوری آنان را خواستار شدند.

فاش نیوز - گروهی از جانبازان نخاعی کشور با ارسال نامه ای به سران سه قوه و تشریح وضعیت شکننده و مسایل و مشکلات آنان، با ارائه پیشنهاداتی، توجه و رسیدگی فوری آنان را خواستار شدند.

متن کامل نامه جانبازان نخاعی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
"بالعدل قامت السموات والارض"  
پیامبر اکرم "ص"
 
روسای محترم قوای سه گانه کشور
جناب آقایان دکتر روحانی، دکتر لاریجانی و حجت الاسلام والمسلمین رییسی
با عرض سلام و تقدیم احترام
 
دو سال پیش بینه امربه معروف و نهی از منکر را بر زبان و قلم جاری کردیم و به قصد رساندن صدای مظلومیت و احقاق حقوق برزمین مانده جانباران نخاعی کشور بسیار زنهار دادیم اما متاسفانه قوه عاقله ای برای آن نیافتیم که ناگزیر منجر به تجمع هزارنفری جانبازان نخاعی و هفتاددرصد در مقابل بنیاد شهید کشور شد.

امروز نیز در چنین شرایطی قرار داریم با این تفاوت که شرایط بسیار بدتری بر جامعه جانبازان نخاعی کشور حاکم است.

امروز جانبازان همچون دیگر اقشار کشور در معرض بیشترین فشار های اقتصادی قرار دارند با این تفاوت که وضعیت جسمی و پزشکی این جانبازان با هیچ یک از اقشار جامعه و دیگر گروه های جانبازی قابل مقایسه نیست. مثال بارز آن شهادت بیش از سی جانباز قطع نخاع از آغاز سال جاری تا کنون است که نسبت به جمعیت جانبازان نخاعی یک و نیم درصد این جامعه آماری است.

عمق این فاجعه زمانی ملموس می شود که این نسبت را به جمعیت هشتاد میلیون نفری کشور تعمیم دهیم که رقمی بالغ بر یک میلیون و دویست هزار نفر می شوند.

روسای محترم سه قوه!
امروز علاوه بر امر به معروف و نهی از منکر دو سال گذشته با توجه به وخامت جمیع شرایط ناگزیر قدمی پیش می گذاریم و شما آقایان را به عنوان قوای عاقله کشور با یادآوری کلام امیرالمومنین علی علیه السلام که فرمود: "العدل یضع الامور مواضعها" دعوت به اقامه عدل و قسط در حق این گروه از جانبازان می نماییم.

نوع آسیب های جسمی ضایعات نخاعی واجد چهار ویژگی زیر است:
ـ آسیب نخاعی فراگیر است و محدود به نخاع نیست.
ـ به تمامی ارگان های حیاتی بدن تعمیم می یابد.
ـ به شدت تصاعدی و پیش رونده و مستمر است.
ـ بسیار تجهیزات محور و هزینه بر است.

هیچ یک از گروه های جانبازی واجد توامان این ویژگی ها نیست. این شرایط جدای از محرومیت های اجتماعی ناشی از آسیب نخاعی، باعث می شود که جانبازان نخاعی بیشترین نرخ مرگ و میر را نسبت به جمعیتشان در مقایسه با دیگر گروه های جانبازی داشته باشند که لزوم توجه ویژه و متمایز و مستمر به آنان را صدچندان می نماید.
 
آقایان روسای قوای سه گانه!

شرایط ویژه اقتصادی و اجتماعی دو سال اخیر منجر به این شد که رهبر معظم انقلاب خارج از رویه های جاری و به مقتضای نیاز کشور برای گره گشایی از مشکلات و بن بست های اجرایی سازوکار اجلاس سران سه قوه را تمهید نمایند و با ارائه اختیارات کافی در بسیاری از موارد منشا آثار خیر گردد.

امروز هر سه قوه کشور با اشراف به تنگناهای متعدد جاری بر حوزه های اقتصادی و اجتماعی کشور، بر وجود بحران در رسیدگی به امور ایثارگران در دو بخش درمان و معیشت متفق القول هستند. از مدیران ارشد بنیادشهید کشور که متولی اصلی امور ایثارگران است تا ریاست محترم جمهوری و معاونین ایشان تا رییس محترم مجلس و نمایندگان و کمیسیون ها و فراکسیون های مرتبط تا ریاست محترم قوه قضاییه و زیرمجموعه های آن که مرجع رسیدگی به شکایات و تظلم خواهی ایثارگران هستند، هم در سطوح پنهان و هم در سطوح آشکار بر لزوم رسیدگی فوری و ویژه و در خور به وضعیت نابسامان ایثارگران به صورت عام، و جانبازان نخاعی و آسیب بالا به صورت خاص اشتراک نظر دارند و همگی آنان موانع و محدودیت های اداری و مالی را عامل اصلی عنوان می کنند.

لذا با توجه به موارد پیش گفته، حل بحران درمان و معیشت جانبازان نخاعی را با استفاده از امکانات و اختیارات شورای سران سه قوه و صندوق توسعه ملی به شرح زیر مطالبه می نماییم:


ـ مطالبات معیشتی و درمانی
 

1ـ اجرای فوری توافق های دولت و انجمن جانبازان نخاعی برای بهره مندی از حداقل معیشت پایدار و متناسب با سبد معیشت و هزینه های خانواده در تجمع دو سال پیش، با لحاظ افزایش سه برابری هزینه ها طی دو سال اخیر، از طریق تامین اعتبار ویژه جانبازان نخاعی برای دولت و بنیاد شهید به نوعی که کلیه جانبازان نخاعی با هر نوع تعلق قانونی به دستگاه ها و قوانین متعدد و پیچیده از سطح و کف دریافتی و معیشتی معین و برابری برخوردار گردند.
2ـ تامین فوری اعتبار ارزی برای خرید تجهیزات کمک درمانی و پزشکی و لوازم مصرفی بروز و متناسب با نوع نیازهای جانبازان نخاعی.
3ـ افزایش فوری حق سرانه بیمه درمانی جانبازان نخاعی به صورت معنادار نزد بیمه دی یا دیگر بیمه ها به نوعی که صد درصد هزینه های بهداشتی و درمانی پایه و تکمیلی آنان را پوشش داده و بیمه های کشور را ترغیب به مشارکت در بیمه این قشر از جانبازان نماید.
 
ـ مطالبات قانونی و ساختاری  
 
1ـ اصلاح فوری سازوکار رسیدگی به جانبازان نخاعی و با آسیب بالا در بدنه بنیاد شهید و امور ایثارگران برای رسیدگی مطلوب، موثر، متمایز و بهنگام و تخصصی از طریق ایجاد معاونت ویژه با پیش بینی ساختار چالاک و تفویض اختیارات و منابع کافی.
2ـ اصلاح فوری نظام درصدبندی جانبازان نخاعی از هفتاد درصد به صد درصد از کار افتادگی از طریق افزایش معنادار ضریب "کا" حق پرستاری جانبازان نخاعی و آسیب بالا و تعمیم آن به کلیه خدمات و تکالیف قانونی موضوع این دسته از جانبازان
3ـ اصلاح فوری قانون حق پرستاری همسران جانبازان به نحوی که پس از درگذشت و شهادت جانباز، حق پرستاری همسران آنها برقرار بماند.
4ـ اجرای فوری و کامل ماده 38 و تبصره 2 ماده 39 قانون خدمت رسانی به ایثارگران و تامین اعتبار ویژه برای جانبازان نخاعی.
5- صدور فوری حکم حقوقی برای جانبازان نخاعی و بر مبنای آن، صدور حکم بازنشستگی و تامین اعتبار پاداش بازنشستگی که بیش از چند سال از تاریخ بازنشستگی اغلب آنان گذشته است.
6- اجرای فوری ماده 45 همین قانون برای تامین خودروی مناسب که به بهانه نداشتن آیین نامه، پس از ده سال اجرای قانون متوقف مانده است، از طریق تامین اعتبار و تسهیلات یا رفع موانع قانونی و اجرایی از جمله ممنوعیت واردات خودرو برای این جانبازان با لحاظ تامین نظر مشورتی نمایندگان جانبازان نخاعی.
 
روسای محترم سه قوه!

متاسفانه تاخیر در رسیدگی ها و اعاده حقوق و مطالبات قانونی در سنوات گذشته کار را به جایی رسانده است که لزوم فوریت رسیدگی به مشکلات جانبازان مهم ترین ویژگی انکار نشدنی از وضعیت زندگی جانبازان نخاعی شده که تا حد بحران تشدید گردیده است.     
 
در اینجا ذکر چند نکته ضروری است:

ـ  مطلوب این است که دولت محترم و بنیاد شهید و امور ایثارگران که متولی اصلی ایثارگران هستند از امکان پیشنهادی شورای سران سه قوه برای برطرف نمودن این مشکلات بهره ببرند. از این رو این طومار راسا به ریاست محترم بنیاد شهید تحویل می گردد تا از آن طریق روند ارجاع به شورای اجلاس سران پیگیری و اجرایی شود و کارنامه آن نیز به نام دولت ثبت گردد. نسخه ای از این درخواست به دفاتر روسای سه قوه و دیگر مراکز مربوط ارسال خواهد شد و بدیهی است در صورت عدم همراهی بنیاد شهید و دولت، از دیگر قوا و دیگر روش ها استفاده خواهد شد.   
ـ این درخواست به معنای نفی چنین نیازها و مطالباتی در دیگر گروه های جانبازی نیست؛ لذا با تجربه از تجمع دو سال پیش، به منظور کنترل بهتر، روند پیگیری مطالبات محدود به جانبازان نخاعی گردیده است.
ـ فشار مضاعف ناشی از شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور و وضعیت پزشکی خاص جانبازان نخاعی و تبعات ناشی از آن، بعلاوه بی توجهی در رسیدگی به آنان موجد ظلم مضاعفی شده است که دعوت به تحمل بیشتر نه تنها ماهیت صبر و مقاومت ندارد بلکه شکلی از تحمیق است که ادامه و تحمل آن مقدور نیست.
ـ با تجربه از تجمع دو سال گذشته از تعیین زمان و چگونگی واکنش به پاسخ نامناسب به این مطالبات پرهیز کرده و آن را حقی محفوظ نزد خود باقی می گذاریم.
- این طومار فرصتی برای همه ماست تا با شیوه گفتگو و در کانال قانونی به حل مسایل بپردازیم؛ لذا سکوت و بی توجهی و وقت کشی و دیگر روش های ناجوانمردانه در بازه زمانی معقول، به معنای مجوزی برای پیگیری از دیگر روش هاست.
- از قوه قضاییه انتظار داریم که از باب صیانت حقوق ایثارگران، از دست اندازی دستگاهها و افراد حقیقی و حقوقی به جانبازان پیشگیری نماید؛ کما اینکه این مقدار حقوق برزمین مانده ریشه در بی توجهی به قوانین و تخطی از ان دارد و این مطالبه آزمونی برای ریاست جدید این قوه است.  


روسای محترم قوای سه گانه کشور، عزیزان!

کارد به استخوان رسیده و هیچ توجیهی ولو توجیهات اعتقادی و امنیتی پاسخگوی این همه ناکار آمدی و بی توجهی و ظلم مضاعف به جامعه ایثارگران، علی الخصوص جانبازان نخاعی نیست. "حَاسِبُوا أَنْفُسَکُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا"

"یا علی مدد"
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

کد خبرنگار: 23
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
متنی قابل ستایش اگر موقعیت درمانی ومشکلات نخاعی درک شود ولی نظارت بر بنیاد و عملکرد آن ضعیف است خودم سه ماهه زخم دارم دریغ از یک بار مشاهده آن از طریق بنیاد متاسفم که گفتند به 115 زنگ بزن انتقاد یعنی با پنبه سر بریدن 15 ماهه از توانبخشی با امضای سرپرست و معاون وسرپرست بازنشسته بنیاد برام شرط گذاشند وشرط یعنی محرومیت
من نخاعی نشدم از درخت نیفتادم تصادف نکردم برا عزت ودفاع از متجاوزان به میهن قطع نخاع شدم تو این 37 سال گرفتاری بنیاد چه آمار درمانی بریم میدهد مگر دیگر سازمانها ادارات مراکز تولیدی به پرسنل خود تعهد ندارند که منتی بر سرمان باشد بنیاد وظیفه اصلی خود یعنی خدمت رسانی را گویا فراموش کرده گناه ما چیست که قطع نخاع شدیم 5 ساله کدام سفر رفته ام جز انزوا ودرد
آقا دیه و خونبهای ما را بدهند ما تحت سازمانی خودجوش به مشکلاتمان برسیم تازه مگر ما چقدر زنده ایم
سلام وعرض ارادت به محضرتمامی جانبازان وخانودهای صبورشان و خصوصاً جانبازان 70%علی الخصوص جانبازان70%نخاعی حضرات دیدتان را از بالا به پائین تغییر داده تمامی فرمایشات جانبازان نخاعی واقعی بسیار درست وبجاست ولی چه گویم که بارها گفته ام ونوشته ام که حضرات از نعمت خدمتی که خداوندبی نهایت قادروتوانا دراختیارتان گذاشته بنحواحسنت استفاده کنید که اولش اینست که بازم تاکیدراشته اینکه نگاهتان را ازبالا به پائین تغییر داده دثانیاً این پنبه های را که در گوشتان کرده اید درآورید حضرات انصافاً قشری مظلومتر از قشرجانبازان سراغ داریدقراربود سفره امان بزرگتر گردد قراربود بیمه چتری برای درمانمان باشدحضرات اصلاً قرارها سرتان رابخورد به مصوبات قانونی مجلس وبه مُرّ قانون عمل کنید همین وبس درخصوص درمانمان قانوناً صفرتاصدجانبازان وخانوادهای صبورشان درقانون آمده است که هر10سال یک دستگاه خودرو ساخت داخل به قیمت تمام شده به جانبازان70% که40%را دولت تقبل نمایدو60%را به صورت اقساط ماهانه از حقوقمان برداشت شودالبته سودبانکی اش را هم بنیادشهید وامورایثارگران واریزکنددرقانون آمده است که پس از گذشت 30سال از زمان مجروحیت همطرازبانیروهای پایورالبته آنهم با2رتبه بالاتر سنوات پاداش پایان خدمت وطلب ذخیره مرخصی امان پرداخت گردد در قانون آمده است که25%سهمیه استخدامی ادارات ودوائر دولتی سازمانها نهادها و...به فرزندان جانبازان اختصاص یابدو بسیارقوانین دیگر حضرات دولتیان دراین 6سالی که در راًس حکومت ودرروی صندلی های تکیه زده ایدومیزهای که انواع واقسام خوراکی ها میز وصندلی های که پایه هایشان اولاً بر روی خون رشیدترین جوانان سرزمینمان قرار گرفته ثانیاً بر روی دست وپاهای بریده شده نوجوانان سرزمینمان قرارگرفته چطور برای ورزشکارانتان خصوصاً فوتبالیستهایتان پاداش های میلیاردی دارید پرداخت کنیدبرای وزنه برداران وکشتی گیرانتان که باپرچم سه رنگ زیبای سبز وسفیدوقرمزکه مزیّن به نام الله دورافتخارمیزننددارین میلیاردی هزینه اشان کنیدآنوقت برای یلان وپهلوانان روزهای نه چندان دور تا میخواهیم به مرّقانون عمل نمائید بار مالیش را به رُخ کشیده اگربه خداو روز رستاخیز ایمان نداشته لااقل باندیشیدکه بلاخره بایستی دارفانی را وداع گفت که اگرغیرازاین بود حکومت در دست گذشتگان باقی میماندوبه شماها نمیرسیدفقط به این اندیشه کنیدکه تاریخ درباره اتان چه خواهدنوشت وآیندگان چگونه قضاوتتان .....جانباز درد ورنج کشیده وهمیشه شرمنده همسر وفرزندان فقط از خداوندمیخواهم شماهادرحادثه ای به درد ماگرفتارشوید
طوماری به این بلندی برای درخواست عاجزانه؟؟؟!!!
بنیادتبدیل شده به دکانی برای برخی ها..نه برای جانبازان وکل جامعه هدف !!!
احسن مرحبا خدا خیرت بده
با سلام و احترام
همقطاران عزیز اگر دو سال قبل نتیجه گرفتیم، امسال، سال بعد و سال‌های بعد هم نتیجه می‌گیریم.
اگر همقطاران به یاد داشته باشند متنی را برای فاش نیوز فرستادم و و لطف نمودند و بر حقیر منت گذاردند و منتشر نمودند و دریغ از یک سر سوزن توجه حاکمان وقت، برای مزید استحضار و سهولت دسترسی، مجددا بخش مورد نظر آن را در ذیل می‌آورم:

«قانون جامع 25سال بعد...»

خبرگزاری‌ها و جراید در 25 سال بعد در همین روز.!!!

فاش نیوز در 25 سال بعد در همین روز.!!!

شهید بیژن نوباوه روحش شاد و یادش گرامی و خدایش بیامرزد؛ نبود این روز را ببیند، چه با شکوه، بالاخره اجرا شد.!!!

پاسخ بنیاد شهید و امور ایثارگران در 25 سال بعد در همین روز برای اجرای قانون جامع ایثارگران و منابع مالی لازم برای اجراء.!!!

بار مالی اجرای این مصوبه در قانون بودجه سال 1418 کل کشور پیش‌بینی شده و از حیث اجراء مشکل مالی وجود ندارد و مبلغ .... برای اجرای آن نیاز بوده که بطور کامل پیش‌بینی شده است!!!

از فاش نیوز درخواست می‌نمایم برای کسانی که به سوال ذیل پاسخ صحیح دهد یک جایزه نفیس اهداء نماید.

سوال: تعداد مشمولین قانون جامع ایثارگران در 25 سال بعد در همین روز چند نفر خواهد بود؟

الف) صد هزار نفر

ب) ده هزار نفر

ج) هزار نفر

د) صد نفر

هـ) ده نفر

و) یک نفر

ز) روحشان شاد و یادشان گرامی
اخطار آخر طوما گویا جدیست والا همان روحشان شاد یادشان گرامی .. دارید میبینید دیگه جانبازان نخاعی باچه سرعتی در حال شهید شدنن
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi