04 مهر 1397/ ۱۶ محرم ۱۴۴۰
شناسه خبر : 55737
1396,چهارشنبه 05 مهر13:08
اشتراک گذاری در:
عکس روز

بلاتکلیفی تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران


نکته مهمی که در وضعیت استخدامی ایثارگران و فرزندان آنان موجب تحولی عمیق می‌شود تبصره1 بند«ذ» ماده87 قانون برنامه ششم توسعه است؛

بلاتکلیفی تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران

یوسف مجتهد - قانونگذار توجه ویژه‌ای به وضعیت استخدامی ایثارگران و فرزندان آنان داشته و دارد. بررسی قوانین مختلف و قوانین پنج‌ساله نشان می‌دهد تثبیت موقعیت شغلی و تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران به وضعیت پایدار و باثبات در دستگاه‌های اجرایی به طرق مختلف در قوانین مورد تاکید قرار گرفته است.

در قوانین فعلی که استخدام ایثارگران در قالب سهمیه‌های تعیین شده انجام می‌گیرد، به استخدام آنان از ابتدا به صورت رسمی قطعی تاکید شده و اقداماتی که برخی از دستگاه‌ها در ابتدای استخدام انجام می‌دهند و برخلاف قانون از ابتدا آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام نمی‌کنند اقدامی مغایر با قانون و قابل‌تعقیب در مراجع قضایی و قانونی است. اولین بار در ماده10 قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان که در سال69 با 2سال اجرای آزمایشی آن موافقت شده بود، به موضوع تبدیل وضعیت استخدامی جانبازان اشاره شد. با دائمی‌شدن این قانون در سال74 و تبدیل ماده10 به ماده8، مجلس تصویب کرد: دستگاه‌های مشمول این قانون مکلفند حداکثر ظرف مدت 3ماه پس از ابلاع قانون نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی جانبازان غیررسمی خود، حسب درخواست آنان و پس از احرار شرایط گزینش به استخدام رسمی، ثابت یا عناوین مشابه اقدام نمایند. سازمان امور اداری و استخدامی کشور موظف است حسب درخواست دستگاه‌های یادشده، در صورت فقدان پست سازمانی متناسب با شرایط عمومی جانبازان نسبت به ایجاد پست موردنظر از محل حذف پست‌های بلامتصدی و در صورت فقدان پست سازمانی بلامتصدی، نسبت به ایجاد پست سازمانی جدید اقدام نماید.

تاکید مقنن بر «ایجاد پست از محل حذف پست‌های بلامتصدی و در صورت فقدان پست سازمانی بلامتصدی، ایجاد پست سازمانی جدید»، است که مانع برداشت‌های سلیقه‌ای از اجرای قانون توسط دستگاه‌های اجرایی شود و تکلیف قانونی در تکلیف وضعیت استخدامی جانبازان را به صورت کامل پیش‌بینی کند.

علاوه بر آن تاکید برمهلت 3ماهه دستگاه‌های اجرایی برای تبدیل وضعیت استخدامی جانبازان برای جلوگیری از اطاله رسیدگی به موضوع در دستگاه‌های اجرایی بوده تا با طولانی‌کردن مسیر اجرای قانون موجب دلسردی جانبازان از پیگیری‌های قانونی نشوند.

با همه تمهیداتی که در قوانین و مقررات برای تبدیل وضعیت جانبازان پیش‌بینی شده بود، تا زمانی که کمیسیون ماده16 رسیدگی به شکایات جانبازان به‌صورت جدی با دستگاه‌های مختلف از اجرای قانون برخورد نکرده بود، این حق قانونی جانبازان به کرات از جانب دستگاه‌های اجرایی نادیده گرفته می‌شد.

از ابتدای سال90 برابر بند الف ماده44 قانون برنامه پنجم توسعه، فرزندان شهدا مشمول همه امتیازات جانبازان 50درصد و بالاتر به استثنای موارد مذکور در این ماده شدند.

تبدیل وضعیت استخدامی هم یکی از آن مواردی بود که فرزندان شهدا همانند جانبازان می‌توانستند از آن بهره‌مند شوند. پیگیری‌ها نتیجه داد و اغلب دستگاه‌های اجرایی با تبدیل وضعیت فرزندان شهدا به مرور موافقت کردند.

نکته مهمی که در وضعیت استخدامی ایثارگران و فرزندان آنان موجب تحولی عمیق می‌شود تبصره1 بند«ذ» ماده87 قانون برنامه ششم توسعه است؛ قانونی که همچنان مورد بی‌مهری قرار گرفته و با گذشت حدود 6ماه از تصویب آن، در اجرای مواد و تبصره‌های مرتبط با ایثارگران تعلل می‌شود. براساس تبصره1 که به منظور اصلاع ماده21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران تصویب شده است وضعیت استخدامی مشمولان این ماده حداکثر پس از 3ماه رسمی قطعی می‌شود.

برابر این تبصره الحاقی به ماده21 قانون جامع، خانواده‌های شاهد شامل والدین، همسر و فرزندان شهدا، جانبازان، همسر و فرزندان آنان، آزادگان، همسر و فرزندان آنان، رزمندگان با سباقه حداقل 6ماه حضور داوطلبانه در جبهه، همسر و فرزندان آنان و خواهر و برادر شهید مشمول این تبدیل وضعیت هستند. لذا دستگاه‌های مشمول ماده2 قانون جامع مکلف به اجرای قانون بوده و باید نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی آنان اقدام کنند، لکن با گذشت حدود 6ماه از تصویب این قانون و پایان مهلت 3ماهه دستگاه‌ها برای اجرای قانون، ایثارگران و فرزندان آنان همچنان بلاتکلیف هستند.


کد خبرنگار : 17


کارشناس حقوقی     استخدام     ایثارگران                                
Reply
no
0
yes
1
1396/07/05 - 13:54
حالا فرزند بنده که سابقه ده سال کار بصورت قراردادی باادراه دولتی را دارد باید به رسمی تبدیل وضعیت شود. لطفا کمی واضح تر بنویسید.خود بنده فقط سابقه چند سال رزمندگی داوطلبانه دارم.اگر کسی دقیقا جواب را می داند لطفا بنویسد.متشکرم

Reply
no
0
yes
0
مجید رنجبر
1396/07/05 - 14:03
باسلام احتراما باستحضارمیرسد اینجانب جانبازو58سال سن -فوق لیسانس - بعلت مسایل مدیریتی درخواست بازنشستگی پیش ازموعدنمودم که بادوسال ارفاقی درسال 89بازنشسته شدم لیکن براساس بند(چ)ماده 87قانون برنامه ششم توسعه وماده 4قانون تسهیلات استخدامی جانبازان وسایر دستورالعملهای مرتبط درخواست اعاده بخدمت نمودم که درپاسخ اعلام نمودندباتوجه به اینکه ازسنوات ارفاقی وبادرخواست خود بازنشسته شده ام امکان اعاده بخدمت نمیباشد لذا باتوجه به پاسخ شمادرسوال مشابه درخبرشماره 55369-96/6/21فاش نیوز مبنی بر امکان اعاده بخدمت جانبازان بااستفاده ازسنوات ارفاقی مجددا پیگیر موضوع شدم تاازطریق کمسیون ماده 16موضوع دنبال نمایم اما انها بااشاره به نامه مورخ 96/6/21به شماره 53011/3/15984مدیرکل اشتغال وکارافرینی بنیادشهید به مدیرکل بنیادشهید استانها(تصویرپیوست)که در بند 1ان قیدگردیده جانبازان بااستفاده ازسنوات ارفاقی مشمول اعاده بخدمت نمیباشندازقبول درخواست خودداری مینمایند خواهشمنداست راهنمائی لازم درخصوص پیگیریموضوع مبذول فرمایید باتشکر

Reply
no
1
yes
0
ناشناس
1396/07/05 - 14:56
این همه استثناء در قانون هیچ کشور عاقلی وجود ندارد !

Reply
no
1
yes
0
صمد مهدی پور
1396/07/07 - 12:30
با سلام خدمت مدیر و مسولان محترم سایت شهید نیوز
لطفا اگر امکان دارد مطلب زیر را منتشر نمایید.تا مسولان محترم و بلند پایه کشور بدانند چه خبر است.

با سلام و درود بر ارواح پاک و مطهر شهدای کربلا خاصه سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) و همچنین شهدای هشت سال دفاع مقدس که در عمل ثابت نمودند از رهروان و پیروان راستین امام حسین(ع) هستند.

بنده فرزند شهید هستم که در دی ماه سال 95 سنوات خدمتم بیست سال شد.
1- در خواست کتبی مبنی بر بازنشستگی به مسولان محل کارم تحویل دادم .
2- برنامه پنجم توسعه شامل حال من میشد چون در برنامه پنجم توسعه سنوات خدمتی ام بیست سال تمام شده است.
3- متاسفانه با بی توجهی و اهمال کاری مسولان محل کارم مواجه شدم و مجبور شدم به دیوان عدالت اداری داد خواست تنظیم نمایم.
4- زمانی که نامه دیوان عدا لت اداری به محل کارم آمد محل کارم مجبور شدند جواب دیوان عدالت ادرای را بدهند، و محل کارم به دیوان عدالت اداری جواب داده بودند که ما در حال پیگیری مراحل بازنشستگی ایشان هستیم.
5- محل کارم فرمی را تهیه نمود و من هم بعنوان در خواست کننده امضا نمودم و در آن فرم اشاره شده بود که تامین اعتبار شده است.این فرم با نامه ای به صندوق بازنشستگی تهران رفت و موافقت نامه و تصویب نامه با سنوات ارفاقی برای بازنشستگی بنده را به محل کارم فرستاده است. اما متاسفانه مسولان محل کارم هم چنان اهمال کاری می کنند و می گویند اعتبار نداریم، در صورتی که اگر واقعا متعهد به اجرای قانون بودند هم دراواخرسال 95 و هم در اوایل سال 96 اعتبار و بودجه آنرا داشته اند.
6- و من الان به شدت دچار بلاتکلیفی و انتظار و سر در گمی شده ام و واقعا زندگیم مختل شده چون بشدت دچار بی انگیزه گی شده ام، یکی به این مسولان محترم نظام بگوید یا قانون وضع نکنید و ما را بیشتر از این سر زبانها نیندازید یا اگر قوانین وضع می کنید اقتدار و ضمانت اجرایی داشته باشد.

صمد مهدی پور فرزند شهید دفاع مقدس

Reply
no
0
yes
1
یعسوب
1396/07/07 - 22:05
سلام من جانباز ۲۵٪ هستم ۲۱سال است در دانشگاه امام حسین (ع) شاغل هستم ولی قراردادی هنوز من را رسمی نکردهاند چرا همه جا قانون هست ولی در سپاه قانون وجود ندارد ماده ۸

Reply
no
0
yes
0
یوسف نیک
1396/07/10 - 08:59
سلام بنده ازرزمنگان بسیجی داوطلب با سابقه ۲۱ ماه جبهه هستم مدرک فوق لیسانس ولی بیکار که با مسافر کشی امرار معاش می کنم به هرجا هم که مرتجعه کردیم گفتند برنامهای برای استخدام رزمندگان نداریم سپاه هم بجز معرفی نامه هیچ کار دیگر انجام نمی دهد هر وقت که بند ه مراجعه کردم در مورد قوانین مصوب مسولین نیروی انسانی بسیج ا ز قانون های مصوب اظهار بی اطلاعی کرون و چیزی ابلاع نشده اقا مسئول رزمنده ها چه ارگانی هست به ساتا مراجعه کردم میگویند هیچ چیزی ابلاع نشده پس چه کسی قوانین مصوب را باید اجرت کند من بیمه ام را اختیاری ماهی ۲۶۰ هزارتومان پرداخت میکنم حتی ازبیمه کردن رزمنده ها ابا دارند من این سوال رادارم چون بنده استخدام هیچ ارگانی نیستم یعنی استخدام نکردن ایا این قوانین مصوب شامل بنده وامسال بنده نمیشه پایه حقوق بالاتر به من رزمنده در زمان بتزنشیتگی تعلق نمیگیره مدرک فوق لیسانس هیچ ناثیری روی حقوق بنده نداره اگر جایی را میشناسید لطفا راهنمایی بفرمایید تا مداجعه کنم وام مسکن هرچه به بسبج مرتجعه کردم می گویند هیچ قانون یا بخشنامه ای به انها ابلاع نشده لطفا راهنمایی بفرمایید

Reply
no
0
yes
0
مجید رهبرخواه
1396/07/10 - 09:03
باسلام از جانبازان ابتدای جنگ برج اردیبهشت سال 60 هستم از همان ابتدا 30درصد دائم واخیرا 40 درصد دائم ازکارافتادگی دارم زیاد دنبال گرفتن امتیازاتی از بنیاد نبودم تا وقتیکه بعلت مشکلاتی و عوارض ناشی از جنگ و مجروحیتم زمین گیر شدم و دیگر توان کار کردن پیدا نکردم که این اتفاق از سال 83 با ناراحتیهای شدید اعصاب و روان تشدید یافته و دیگر قادر به کار کردن نشدم در اوایل دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد برای حالت اشتغال اقدام کردم که متاسفانه با سیاست های عجیب ریاست جمهور مبنی بر عدم برگزاری کمیسیون حالت اشتغال و اگرهم تشکیل شود عدم تایید جانبازی برای کاهش هزینه ها مواجه شدم مثلا از بین 850 نفر متقاضی حالت اشتغال فقط 40 نفر که حتما وضعیت فوق العاده بحرانی داشته اند تایید شدند و من هم همانند تعداد خیلی کمی بجای قرار گرفتن حالت اشتغال شامل مستمری غیر قانونی که نه درقانون پیش بینی شده نه در قوانین بنیاد و تنها به سلیقه یکی از روسای بنیاد ایجاد شده بود مشمول طرح شدم که این امر در دوره دولت روحانی هم به جد برای فرار از قانون تکرار میشود بارها به ریاست بنیاد شهید خراسان رضوی و شهر مشهد مراجعه کردم که به من بگویند من چه فرقی با دیگر جانبازان مشمول حالت اشتغال دارم که به انها حالت اشتغال مطابق کارمندان دولت میدهید ولی بمن و تعداد کمی حالت مستمری پرداخت میشود که درجواب با صراحت گفته اند این عمل سلیقه یک رئیس و غیر قانونی بوده و ما به جد در صدد رفع این اقدام غیر قانونی هستیم وبا قولهای رنگین از اتاق بیرونم کرده اند اکنون در اینجا خواهشمندم اگر وکیلی حقوقی دارید و یا مشاوره و راهنمایی می توانید برایم انجام دهید معرفی کنید تا از طریق اقدام قانونی پیگیر مطالبات جانبازیم و دریافت حالت اشتغال مطابق دیگر جانبازان با درصدی به مراتب کمتر از 40 درصد جانبازیم شوم و حق و حقوقات خانواده ام را بگیرم کد جانبازی کدملی0939530597

Reply
no
0
yes
2
جانبا ر
1396/07/10 - 12:39
این همه دروغ خسته شده ایم

Reply
no
0
yes
0
صمد مهدي پور
1396/07/11 - 11:18
سلام و درود بر مدير و مسئولان محترم پايگاه خبري- تحليلي فرهنگ ايثار و شهادت


بنده فرزند شهیدي هستم که پدرم در سال 60 و دو عمويم در سالهاي 61 و 62 به فيض عظماي شهادت نائل شدند، ديگر از اين همه ظلم و بي عدالتي خسته شد ه ام و بعنوان مشت نمونه خروار مورد زير را گزارش مي كنم لطفا در صورت امكان منتشر فرماييد.
در دی ماه سال 95 13 سنوات خدمتم بیست سال شد.
1- در خواست کتبی مبنی بر بازنشستگی به مسولان محل کارم دانشگاه صنعتي اصفهان تحویل دادم .
2- برنامه پنجم توسعه شامل حال من میشد چون در برنامه پنجم توسعه سنوات خدمتی ام بیست سال تمام شده است.
3- متاسفانه با بی توجهی و اهمال کاری مسولان محل کارم مواجه شدم و مجبور شدم به دیوان عدالت اداری داد خواست تنظیم نمایم.
4- زمانی که نامه دیوان عدالت اداری به محل کارم آمد محل کارم مجبور شدند جواب دیوان عدالت ادرای را بدهند، و محل کارم به دیوان عدالت اداری جواب داده بودند که ما در حال پیگیری مراحل بازنشستگی ایشان طبق قوانين وضع شده هستیم.
5- محل کارم فرمی را تهیه نمود و من هم بعنوان در خواست کننده امضا نمودم و در آن فرم اشاره شده بود که تامین اعتبار شده است.این فرم با نامه ای به صندوق بازنشستگی تهران رفت و موافقت نامه و تصویب نامه با سنوات ارفاقی برای بازنشستگی بنده را به محل کارم فرستاده اند. اما متاسفانه مسولان محل کارم هم چنان اهمال کاری می کنند و می گویند اعتبار نداریم، در صورتی که اگر واقعا متعهد به اجرای قانون بودند هم دراواخرسال 95 و هم در اوایل سال 96 اعتبار و بودجه آنرا داشته اند.
6- و من الان به شدت دچار بلاتکلیفی و انتظار و سر در گمی شده ام و واقعا زندگیم مختل شده چون بشدت دچار بی انگیزه گی شده ام، یکی به این مسولان محترم نظام بگوید یا قانون وضع نکنید و ما را بیشتر از این سر زبانها نیندازید یا اگر قوانین وضع می کنید اقتدار و ضمانت اجرایی داشته باشد.
صمد مهدي پور فرزند شهيد هميشه سرافراز و دلاور دفاع مقدس

Reply
no
0
yes
1
1396/09/03 - 12:34
این نمایندگان ایثارگران درمجلس چه می کنند فقط حرف می زنند؟ چرا قانون را دولت اجرا نمی کند این شد همان کاری که احمدی نژاد می کرد . آقای روحانی که مدعی قانون مندی است چرا قانون را ندیده می گیرد .

no
0
yes
0
رضا
1396/12/12 - 13:02
سلام و خسته نباشید من فرزند جانباز۶۰درصد هستم که الان دوساله بصورت شرکتی تواداره بهداشت کارمیکنم قانونا اینها باید بعداز سه ماه مارو رسمی میکردن که تاالان هیچ خبری از اداره مانشده ومیخواهیم حرف بزنیم تهدید به بیرون انداختن از اداره میکنن خواهش میکنم کاری کنین ماهم گناهی نداریم که فقط پارت نداریم


Reply
no
0
yes
0
مهدی تیموری
1397/05/09 - 09:44
فرزند جانباز 30 درصد هستم با 8 سال سابقه کار توی پتروشیمی تندگویان هنوز بعنوان نیروی شرکتی هستم و تبدیل وضیعت نشدم


نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.