30 بهمن 1396/ ۰۳ جمادى الثانية ۱۴۳۹
شناسه خبر : 57664
1396,شنبه 30 دي10:45
اشتراک گذاری در:
عکس روز

از جنس نور


در مرحلهٔ اول عملیات که من فرمانده گروهان بودم، ارتفاعاتی که به "مارو" معروف بود، تصرف کردیم. وقتی به بالای ارتفاعات رسیدیم، منتظر رسیدن آذوقه و مهمات شدیم.

از جنس نور

جانباز رمضانعلی کاوسی- عملیات والفجرچهار در بیست وهفتم مهر ماه سال 1362 با رمز "یا الله" در منطقۀ مریوان و پنجوینِ عراق به صورت گسترده­ای شروع شد.
 
 در مرحلهٔ اول عملیات که من فرمانده گروهان بودم، ارتفاعاتی که به "مارو" معروف بود، تصرف کردیم. وقتی به بالای ارتفاعات رسیدیم، منتظر رسیدن آذوقه و مهمات شدیم. بعد از چند ساعت انتظار، نه از آذوقه خبری شد و نه از مهمات. این اولین عملیات کوهستانی تیپ قمربنی­ هاشم(ع) بود. به همین دلیل تدارکات کافی برای مناطق کوهستانی در نظر نگرفته بودیم. کم­ کم اعتراض بچه­ ها شروع شد، حق هم با آنان بود. آنها کیلومترها در این ارتفاعات صعب­ العبور، پیاده راه رفته بودند. تشنه بودند و گرسنه. تعدادی مجروح و شهید هم روی دست ما مانده بود.

  حدود ساعت چهار بعدازظهر در حالتی که با ناامیدی منتظر رسیدن امکانات پشتیبانی و تدارکاتی بودیم، دیدیم که چند نفر از پایین ارتفاعات به­طرف ما می آیند. از آن بالا آنها را راهنمایی کردیم تا از تنها راه باز شده، از میدان مین بگذرند و به اشتباه توی میدان مین نروند.

  وقتی به ما نزدیک شدند، در کمال تعجب دیدم آقاجمال با آنها آمده است. آدم ­های سالم در آن هوای سرد پاییزی و با آن همه ناهمواری و دره ­های صعب العبور و کوه ­های مرتفع کم می­آوردند، من مانده بودم که این سید جلیل­ القدر با این تن معلول چه­طور خودش را به این­جا رسانده است؟ آیا انگیزه­ای به غیر از عاشقی می­ توانست، او را به تحمل این همه سختی وادار کند؟ بر این باورم آقاجمال مردی از جنس نور بود.

  با دیدن آقاجمال، تحولی در بین نیروهای رزمنده ایجاد شد. بچه­ ها تمام محدودیت ­ها، کمبودها و خستگی ­هایشان را فراموش کردند. آن شب آقاجمال با این حرکتش نشان داد، بر خلاف نظر بعضی­ ها که او را یک نیروی معلول و کم­تحرک می دیدند، او یک نیروی فعال، شجاع و صاحب فکر است.

   این­جا بود که مسئولین و فرماندهان تیپ، حساب دیگری روی آقاجمال باز  کردند. آنها فهمیدند در پشت این پیکر به ظاهر معلول و ناتوان، روح بلندی پنهان است که فراتر از تصور است. باید با این ویژگی­ های منحصر به فرد آقاجمال، از وجودش بیش از این در راه پیشبرد اهداف جنگ و دفاع مقدّس، استفاده کنند.

نقل خاطره توسط احمدرضا طاوسی، منبع: کتاب پرواز با بال شکسته
رزمنده     والفجرچهار     سختی     فاش نیوز                            
نظری بگذارید
chapta

آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.