02 ارديبهشت 1398/ ۱۷ شعبان ۱۴۴۰
شناسه خبر : 61763
1397,شنبه 28 مهر14:26
اشتراک گذاری در:
عکس روز
ایثارگران بدانند

دیوان عدالت اداری، کمیسیون ماده۱۶ و ایثارگران (۷)


همانگونه که بیان شد شعبه ۳۷ دیوان عدالت اداری به استناد اختیارات قانونی رأی کمیسیون ماده۱۶ را نقض می‌کند، که شرح آن گذشت، لکن نکات مهمی در رأی صادره دیوان عدالت اداری وجود دارد که به آن اشاره می‌شود:

دیوان عدالت اداری، کمیسیون ماده۱۶ و ایثارگران (۷)

فاش نیوز - همانگونه که بیان شد شعبه 37 دیوان عدالت اداری به استناد اختیارات قانونی رأی کمیسیون ماده16 را نقض می‌کند، که شرح آن گذشت، لکن نکات مهمی در رأی صادره دیوان عدالت اداری وجود دارد که به آن اشاره می‌شود:

1- قطع همکاری ایثارگران از دستگاه در ماده4 قانون تسهیلات استخدامی جانبازان و ماده60 قانون جامع به صورت مطلق آمده است و به عبارت دیگر هر نوع انتزاع از دستگاه، به استثنای مصادیق مندرج در تبصره‌های این 2ماده را شامل می‌شود.

2- در این رأی به استناد بند اول ماده48 قانون مدیریت خدمات کشوری، به صراحت بازنشستگی را یکی از حالات انتزاع و قطع همکاری از دستگاه دانسته است و بازنشستگی را مانع از اعاده به خدمت جانباز نمی‌داند.

3- رأی صادره کمیسیون ماده16 را تخلف از قوانین و مقررات در صدور رأی جانباز دانسته و این موضوع را محرز و مسلم اعلام کرده است.

4- حکم به ورود شکایت جانباز داده و ضمن نقض رأی کمیسیون، رسیدگی مجدد با لحاظ رأی دیوان را به کمیسیون ماده16 اعلام کرده است.

کمیسیون ماده16 که خود را مدافع ایثارگران می‌داند، صدور چنین آرایی از سوی دیوان عدالت اداری را باید فرصتی مناسب جهت احقاق حقوق آنان بداند، لکن چنین نیست و کمیسیون علاوه بر آنکه هیچ توجهی به رأی دیوان نمی‌کند، به‌رغم دارا بودن چنین فرصتی برای احقاق حق جانباز، در رأیی کاملا خلاف قانون و رأی دیوان، بر اشتباه خود مجددا تاکید می‌کند. در رأی کمیسیون ماده16 آمده است:

با عنایت به محتویات پرونده و با ملاحظه دادنامه صادره از شعبه37 دیوان عدالت اداری، نظر بر اینکه شاکی محترم بازنشسته می‌باشد و چون بازنشستگی براساس بند(ح) ماده124 قانون استخدام کشوری، جزئی از حالات اشتغال و استخدام می‌باشد و قطع رابطه کاری محسوب نمی‌گردد. فلذا اعاده به کار ایشان موضوعیت قانونی ندارد. رأی صادره قطعی و لازم‌الاجراست ولیکن مستند به تبصره3 ماده16 تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ظرف مدت 3ماه از تاریخ ابلاغ، قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است. این رأی در تاریخ 2/2/97 توسط کمیسیون ماده16 صادر شده ولی از ابلاغ آن به جانباز خودداری شده است تا زمانی که با پیگیری جانباز و با گذشت قریب3ماه از صدور رأی، ایشان موفق به اخذ آن می‌شود تا همچنان پیگیر حقوق قانونی خود از طریق دیوان باشد.

منشأ عدم توجه به آرای دیوان عدالت اداری شاید به دلیل کوتاهی این دیوان در بهره‌برداری از اختیارات قانونی خود است. به هر حال تنها متضرر واقعی این پیگیری شخص جانباز است که حدود 6سال در بنیاد، کمیسیون ماده16 و دیوان عدالت اداری همچنان سرگردان است و کسانی که قرار بوده از حقوق ایشان دفاع کنند، به سادگی از کنار این تضییع حق می‌گذرند. این موضوع یکی از موارد متعددی است که به ما جهت انعکاس به مسئولان جهت توجه و عنایت بیشتر به ایثارگران ارسال شده است.

اکنون جانباز قبل از پایان مهلت اعتراض مجددا به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است تا شاید به استناد ماده63 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به حق خود برسد. برابر این ماده، پرونده جانباز به همان شعبه قبلی ارجاع می‌شود و شعبه مذکور با عنایت به رأیی که قبلا صادر کرده و منجر به نقض رأی کمیسیون ماده 16 شده است و با توجه به اصرار کمیسیون بر رأی اشتباه خود، چنانچه تصمیم و رأی مجدد کمیسیون را مغایر قوانین و مقررات تشخیص دهد، مستند به قانون و مقررات مربوط رأی کمیسیون را نقض و پس از اخذ نظر مشاورین موضوع ماده7 قانون دیوان عدالت اداری، مبادرت به صدور رأی ماهوی می‌نماید.

در حالیکه در قوانین متعدد به‌کرات بر احقاق حقوق ایثارگران و تسریع در رسیدگی به حق آنان اشاره شده است لکن یک موضوع ساده حقوقی که تصریح قانونی دارد به کلافی سردرگم در زندگی معیشتی ایثارگران تبدیل می‌شود. شایسته است شعبه 37 دیوان به دلیل اطاله دادرسی و سرگردانی بیش از حد جانباز در رسیدگی مجدد تسریع و نسبت به اعاده حقوق جانباز اقدام کند. پس از صدور رأی دیوان، دستگاه اجرایی مکلف به اجرای این رأی خواهد بود.

یوسف مجتهد


کد خبرنگار : 23


یوسف مجتهد     دیوان عدالت اداری     ایثارگران                                
Reply
no
0
yes
4
ناشناس
1397/07/28 - 14:33
اگر قوانین درست نوشته و اجرا شود ، تعداد مراجعات به کمیسیون ماده 16و دیوان عدالت به صفر می رسد .
و اگر تعداد شکایت زیاد است یعنی یک کار ریشه ای باید درست شود
بخاطر همین حدیثی هست که می گوید " یک ساعت فکر کردن بهتر است از 70سال عبادت " ان ریشه اصلی را در یک ساعت حل کنید

Reply
no
0
yes
0
lمحمد کاظم
1397/07/28 - 15:32
سلام علیکم، ضمن ادب و اجترام : به لطف خدا جانباز 40 در صد می باشم و بعنوان معادل استاد یار پایه 16 در یکی از مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی عضو هیئت علمی (پیمانی) هستم. رییس مؤ سسه هر بار بنده را تهدید به اخراج می کند. سئوالم دو قسمت است: 1- آیا قانونای برای عدم حذف جانباز در دانشگاه ها وجود دارد؟ 2- جانباز 40 درصدی که کارشناسی ارشد دارد و عضو پیمانی هیئت علمی دارد چگونه باید تبدیل به فطعی رسمی شود ؟ با تشکر در تسریع پاسخ شما

no
0
yes
0
الف - ب
1397/07/29 - 10:14
با سلام
پیشنهاد می کنم با کسب امتیازات عالی در ترفیع سالیانه، بهانه های عدم تمدید قرارداد پیمانی را از رئیس بگیرد .


Reply
no
0
yes
0
1397/07/29 - 23:39
سلام علیکم .
ازامور ایثارگران دیوان سئوال کردم که دفتر کمسیون ماده 16 می گوید ما موارد فرزند جانباز را دنبال نمی کنیم .آقای آقا شاهی دیوان این گونه جواب داد:
باسلام. لطفا ماده 58 قانون جامع وتبصره های آنرا مطالعه کنید . ایثارگرانی که ابتدا باید در کمیسیون ماده 16 طرح شکایت کنند مشخص شده . موضوع فرزندشما در صلاحیت دیوان است. البته شرایط تبدیل وضع استخدامی فرزند شما از قراردادی به پیمانی باید طبق قوانین مربوطه باشد . حال منتظر حکم شعبه رسیدگی کننده باشید

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.